Informacje o Niedzieli dla zdrowia w Radio ZW przygotowane przez red. Alicję Frejusz.

Z darmowych, przesiewowych badań profilaktycznych dla dzieci i dorosłych oraz z porad specjalistów w dziedzinie zdrowia mogli skorzystać mieszkańcy Działoszyna i okolic, którzy przyszli wczoraj na plac przy kościele pw. św. Marii Magdaleny, gdzie odbył się Piknik dla Zdrowia. Zorganizował go proboszcz tej parafii, ks. Jan Skibiński, Rycerze Kolumba oraz członkowie Akcji Katolickiej.

Dzisiejsze wydarzenie ma na celu przybliżenie tematu profilaktyki wśród dzieci i dorosłych i zwrócenie uwagi na to, aby teraz o sobie lepiej zadbać po bardzo trudnym czasie jakim było ostatnie półtora roku dla nas wszystkich. – dodaje koordynatorka projektu, Justyna Godszling-Graczyk.

Anna Gibas ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przyjechała do Działoszyna z grupą wolontariuszy, którzy szkolili, pomagali i doradzali jak zadbać o swoje zdrowie:
Jestem z wolontariuszami Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jesteśmy tutaj aby promować ideę transplantacji narządów, bo nasz ośrodek zajmuje się tym w kwestii leczenia, właśnie metodą transplantacji. Ale jesteśmy również tutaj, aby wykonywać badania profilaktyczne. Uważamy, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. I dziś my, zamiast księdza proboszcza, spowiadamy ludzi z ich zachowań zdrowotnych.

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przeprowadzał Tomasz Gibas, zawodowy strażak i ratownik. W trakcie imprezy odbyło się kilka mini wykładów dotyczących kondycji zdrowotnej Polaków. Była możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Z możliwości tej skorzystał jeden ze sponsorów imprezy, Tomasz Liedmann. Jego żona Jolanta zrobiła to już wcześniej podczas Powiatowego Dnia Walki z Rakiem jaki odbył się w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Niedziela dla Zdrowia była również okazją do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Szczepienia wykonywała wieluńska firma BOMED.

Nie zabrakło również animacji dla dzieci, dmuchanego zamku oraz występu gwiazdy wieczoru Andrzeja Kozińskiego, który przypomniał największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Całość dopełniły domowe ciasta i grill.