Menu

Link do Grobonet

Licznik

Liczba wyświetleń:
7189981

Gang Marcela z kolędami

Gang Marcela z kolędami

3 stycznia, w niedzielne popołudnie przy wypełnionym po brzegi kościele znany i lubiany zespół "Gang Marcela" w ponad póltoragodzinnym programie zaśpiewał tradycyjne kolędy oraz piekne pastorałki, najczęściej autorstwa Marcela Trojana. Ten dzień na długo wpisze się w radosne przeżywanie tajemnicy Narodzenia Syna Bożego. Do zorganizowania koncertu włączył się Urząd Miasta i Gminy w Działoszynie, a także Nadwarciański Bank Spółdzielczy w Działoszynie. Wśród uczestników koncertu było wiele osób z okolicznych miejscowości. Teraz czekamy na następne, tego typu wydarzenia kulturalno-religijne.

„Gang Marcela” to grupa muzyczna założona przez „szefa gangu” – Marcela Trojana (wspólnie z Barbarą Pysz i Jerzym Różyckim). Na przełomie 1979/1980 roku, która rozpoczyna działalność od tras koncertowych z Krzysztofem Krawczykiem w 1980r., a następnie współpracuje z Marylą Rodowicz (1981-1983), zaś od 1982 r. pojawia się na polskiej scenie muzycznej już we własnym repertuarze z utworami z pogranicza muzyki pop i country. "Gang Marcela" kojarzy się przede wszystkim z okresem lat 80-tych, kiedy to takie piosenki jak: Tyle złamanych serc, Zaświeciła moja gwiazda, Znajdziemy pośród trosk, Ojciec żył tak jak chciał, Kto jeśli nie ty, Mężczyzna i łzy..., itp., były stałymi „gośćmi” list przebojów, a także wielu telewizyjnych i radiowych programów oraz koncertów życzeń.

Liczne koncerty, trasy krajowe i zagraniczne, a także udział w krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki to ówczesna „codzienność” tego zespołu, czego uwieńczeniem był udział Gangu Marcela w roli reprezentanta Polski na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1984 roku, z piosenkami: „Kto jeśli nie ty” i „Mężczyzna i łzy”.

Koniec lat 80-tych to okres pauzy w działalności „gangu...”, który liderzy grupy - Barbara i Marceli Trojan, wykorzystują na uregulowanie spraw rodzinnych, spędzając ten czas poza granicami kraju.

Po tym kilkuletnim „odpoczynku” od spraw zespołowych, w 1992r., „Gang Marcela” wznowił swą działalność.

Owocami tego zawodowego „come-back’u” zespołu są kolejne pozycje fonograficzne; najpierw nagrania retrospektywne dawnych przebojów „gangu...” pt. „The best of Gang Marcela” oraz zestaw pierwszy kolęd i pastorałek zat. „Mamy święta”, a następnie kolejne nowe płyty o tytułach: „Byle do przodu!” (piosenki autorskie „szefa gangu” w stylizacji „country”), „Bieszczady czyli country na swojską nutę” (zestaw piosenek ogólnie znanych nagranych w konwencji „biesiadnego country”), drugi zestaw pastorałek i kolęd p.t. „Nastrój świąt” oraz okolicznościowa pozycja - „Pytania o sens”, która jest zbiorem autorskim liderów grupy zawierającym utwory o charakterze refleksyjno-religijnym.

Od 1993 roku w szeregi „gangu” -w miejsce Jerzego Różyckiego- wstępuje znany już wówczas ze sceny muzyki „country” wokalista - Mariusz Kalaga.

Połowa lat 90-tych to okres wzmożonej aktywności koncertowej „Gangu Marcela”, i to zarówno w repertuarze własnym zespołu, jak i w koncertach wynikających ze współpracy ze Zbigniewem Górnym, z kręgu „Gali muzyki biesiadnej”, które to do tej pory cieszą się ogromną popularnością.

W połowie 1996 roku następuje kolejne przeszeregowanie personalne w składzie członków „gangu”, niezmienione do tej pory.
I tak, aktualny trzon grupy stanowią: Barbara Trojan (śpiew, skrzypce), Jan „Johny” Maliński (śpiew, gitara, saksofon), Marcel Trojan (leader, śpiew, gitara).

W 1999 roku obchodzony jubileusz 20-lecia istnienia grupy był przyczyną wzmożonej aktywności „gangu” w temacie jubileuszowych koncertów wzbogaconych o pełny zestaw muzyków towarzyszących. Na tej samej scenie w rok później zespół zademonstrował zupełnie nowe propozycje, opracowane w stylu country, składające się na najnowszą płytę zatytułowaną „Nie tylko kasa”, nagraną m.in. z udziałem Tomka Ślotały (gitara), Andrzeja Walusa (Keyboards) i Tomka Urbana (skrzypce).

Obecnie zespół przygotowuje się do muzycznego uczczenia kolejnego jubileuszu "GANGU MARCELA, tj. "25-lecia istnienia", a także połączonego z tym wydarzeniem wydania zapowiadanej już wcześniej płyty, którą ostatecznie zatytułowaliśmy: „Wciąż chce mi się żyć!" – utrzymanej w konwencji „pop”.

Wszechstronność i bogaty repertuar zespołu powodują, że „Gang Marcela”, mając niezmiennie swoich wiernych fanów z dawnych lat, zdobywa także nowych zwolenników spośród następnego, młodszego pokolenia, dla których ta różnorodna w nastrojach i pełna pozytywnych treści muzyka „gangu” wydaje się być także atrakcyjna i godna posłuchania

 

 

 

Jasełka w Trzech Króli

6 stycznia, po wieczornej Mszy św. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przedstawiły jasełka. Po raz kolejny mogliśmy przenieść się duchowo do wydarzeń betlejemskich sprzed 2000 lat. Wykonawcom oraz wszystkim przygotowyjącym dzieci - dziękujemy.

Modernizacja salek katechetycznych

Wraz z lutowymi zmianami pogodowymi przystąpiliśmy do remontu salek na plebani. Prace rozpoczęto od wymiany pięciu okien.

Rekolekcje młodzieżowe

Czworo naszych młodych parafian uczestniczyło w rekolekcjach młodzieżowych organizowanych przez Ruch "Światło - Życie". Młodzi z Archidiecezji przeżywali swoje spotkanie pod Krakowem

Rekolekcje Wielkopostne

W piątą  niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęliśmy odnowę duchową pod przewodnictwem ks. kan. Szymona Gołuchowskiego, proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.  

XXV ŚDM w Częstochowie

28 marca młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania wzięła udział w Uroczystościach Niedzieli Palmowej  w Częstochowie. Uroczystości połaczone były z obchodami XXV Światowego Dnia Młodzieży. Na placu przy kościele św. Zygmunta, przy padającym deszczu, gradzie oraz w słońcu wsłuchiwaliśmy się w Orędzie Ojca Św. Benedykta XVI, a także słuchaliśmy pieśni religijnych. Po poświęceniu palm, udaliśmy się w procesji do archikatedry. Podczas Mszy delegacja naszej młodzieży złożyła na ręce ks. Abpa Stanisława Nowaka podania z prośbą o bierzmowanie.

Wielki Czwartek

W czwartkowy wieczór Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne. Uroczysta Msza św. była dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ministranci złożyli naszym Księżom życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa. Po zakończeniu Mszy św. Najświętszy Sakrament przeniesiony został do kaplicy adoracji, zwanej "Ciemnicą" (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy).

 

 

 

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawia się niepowtarzalną wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój ma kierować uwagę na Ciało Pańskie.

 

Droga Krzyżowa

Wielki Piątek, godz. 21.37

Po modlitwie przy pomniku Sługi Bożego Jana Pawła II

 

Msza św. za ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

10 kwietnia, o godz. 21.00 w naszym kościele została odprawiona koncelebrowana Msza św. w intencjach ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz w intencjach rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Mimo późnej pory, wierni wypełnili kosciół. W duchu żałoby, wielkiej zadumy oraz odpowiedzialności za losy naszego kraju zanosili modlitwy o zbawienie wieczne dla Pana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz wszystkich członków owego feralnego lotu. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz Jan Skibiński.  Współkoncelebrowali - ks. kan. Stanisław Kosowski oraz ks. Sylwester Rasztar. Ks. Prefekt wygłosił Słowo Boże. Liturgię zakończono modlitwą przy pomniku Jana Pawła II. Zapalono znicze.

Święto Miłosierdzia Bożego

W niedzielę, 11 kwietnia podczas wszystkich Mszy św. pamiętaliśmy w modlitwie o ofiarach Mordu Katyńskiego sprzed 70-ciu lat oraz oraz o 96 ofiarach katastrofy lotniczej.


Według MSZ na liście pasażerów uprawnionych do przelotu prezydenckim samolotem TU-154 do Smoleńska znajdowali się:

PREZYDENT LECH KACZYŃSKI, MARIA KACZYŃSKA, RYSZARD KACZOROWSKI, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, KRZYSZTOF PUTRA, wicemarszałek Sejmu, KRYSTYNA BOCHENEK, wicemarszałek Senatu, JERZY SZMAJDZIŃSKI, wicemarszałek Sejmu, WŁADYSŁAW STASIAK, szef Kancelarii Prezydenta, ALEKSANDER SZCZYGŁO, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, PAWEŁ WYPYCH, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, STANISŁAW JERZY KOMOROWSKI, podsekretarz stanu w MON, TOMASZ MERTA, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, MACIEJ PŁAŻYŃSKI, szef Stowarzyszenia Wspólnota Polska, MARIUSZ KAZANA, dyr. protokołu dyplomatycznego MSZ, GEN. FRANCISZEK GĄGOR, szef sztabu generalnego WP, MARIUSZ HANDZLIK, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, ANDRZEJ KREMER, podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych, ANDRZEJ PRZEWOŹNIK, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, PIOTR NUROWSKI, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, JANUSZ KOCHANOWSKI, rzecznik Praw Obywatelskich, SŁAWOMIR SKRZYPEK, prezes NBP, JANUSZ KURTYKA, prezes IPN, JANUSZ KRUPSKI, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Posłowie i senatorowie:  
GRZEGORZ DOLNIAK, LESZEK DEPTUŁA, GRAŻYNA GĘSICKA, PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI, ZBIGNIEW WASSERMANN, SEBASTIAN KARPINIUK, IZABELA JARUGA-NOWACKA, ALEKSANDRA NATALII-ŚWIAT, ARKADIUSZ RYBICKI, JOLANTA SZYMANEK-DERESZ, WIESŁAW WODA, EDWARD WOJTAS, JANINA FETLIŃSKA, STANISŁAW ZAJĄC

Przedstawiciele kościołów i wyznań religijnych: KS. BP GEN. DYWIZJI TADEUSZ PŁOSKI, ordynariusz polowy WP, KS. ABP GEN. BRYGADY MIRON CHODAKOWSKI, prawosławny ordynariusz WP, KS. PŁK ADAM PILCH, ewangelickie duszpasterstwo polowe, KS. PPŁK JAN OSIŃSKI, ordynariat polowy WP, KS. ROMAN INDRZEJCZYK, kapelan prezydenta, KS. PRAŁAT BRONISŁAW GOSTOMSK, I KS. JÓZEF JONIEC, KS. ZDZISŁAW KRÓL, KS. ANDRZEJ KWAŚNIK

Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP: GEN. BRONI BRONISŁAW KWIATKOWSKI, dowódca Sił Operacyjnych, GEN. ANDRZEJ BŁASIK, dowódca Sił Powietrznych,
GEN. TADEUSZ BUK, dowódca Sił Lądowych, GEN. WOJCIECH POTASIŃSKI, dowódca Sił Specjalnych, WICEADMIRAŁ ANDRZEJ KARWETA , dowódca Marynarki Wojennej, GEN. KAZIMIERZ GILARSKI, dowódca Garnizonu Warszawa

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń; TADEUSZ LUTOBORSKI, STEFAN MELAK, STANISŁAW MIKKE, BRONISŁAWA ORAWIEC-LOFFLER, KATARZYNA PISKORSKA, ANDRZEJ SARJUSZ-SKĄPSKI, WOJCIECH SEWERYN, LESZEK SOLSKI, TERESA WALEWSKA-PRZYJAŁKOWSKA, GABRIELA ZYCH, EWA BĄKOWSKA, ANNA MARIA BOROWSKA, BARTOSZ BOROWSKI, EDWARD DUCHNOWSKI, ZENONA MAMONTOWICZ-ŁOJEK

Osoby towarzyszące:  
JOANNA AGACKA-INDECKA, CZESŁAW CYWIŃSKI, PPŁK. ZBIGNIEW DĘBSKI, KATARZYNA DORACZYŃSKA, ALEKSANDER FEDOROWICZ, DARIUSZ JANKOWSKI, GEN. BRYG. STANISŁAW KOMORNICKI, JANUSZ KRUPSKI, WOJCIECH LUBIŃSKI, BARBARA MAMIŃSKA, JANIANA NATUSIEWICZ-MILLER, KS. RYSZRD RUMIANEK, IZABELA TOMASZEWSKA, ANNA WALENTYNOWICZ, JANUSZ ZAKRZEŃSKI

Funkcjonariusze BOR: JAROSŁAW FLORCZAK, ARTUR FRANCUZ, PAWEŁ JANECZEK, PAWEŁ KRAJEWSKI, PIOTR NOSEK, JACEK SURÓWKA, MAREK ULERYK, DARIUSZ MICHAŁOWSKI

Załoga samolotu: ARKADIUSZ PROTASIUK, kapitan, ROBERT GRZYWNA, ANDRZEJ MICHALAK, ARTUR ZIĘTEK, BARBARA MACIEJCZYK, NATALIA JANUSZKO,
JUSTYNA MONIUSZKO
 

 

Winniśmy pamięc

15 kwietnia o godz. 19.00 rozpoczęliśmy modlitwy za ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie oraz wielu wysokich urzędników państwowych i osób towarzyszących. Wszyscy udawali się na obchody 70 rocznicy Ofiar Katynia. 10 kwietnia o godz. 8.56 miała miejsce tragiczna katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Naturalnym odruchem było zjednoczenie się w cierpieniu z rodzinami dotkniętymi katastrofą oraz zanoszenie do Boga modlitw o miłosierdzie dla tych, którzy zginęli. Władze Miasta i Gminy Działoszyn wespół z księżmi dekanatu działoszyńskiego, w tygodniu żałoby narodowej uczciły modltwą oraz pamiątkową tablicą Ofiary Katynia. Modlitwom przewodniczył, kazanie wygłosił i pamiątkową tablicę poświęcił ks. bp Antoni Długosz. Burmistrz Miasta i Gmniny Krzysztof Piekarz wraz z Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Stanisławem Ranoszkiem dokonali odsłonięcia tablicy po czym złożyli wieniec. Wieniec złożyła także delegacja Cementowni Warta na czele z Prezesem Dariuszem Gawlakiem. Obecni na uroczystości składali znicze i trwali na modlitwie mimo padającego deszczu.

Pamiętajmy o naszych braciach i siostrach - Ofiarach Katynia

Pielgrzymka śladami Jana Pawła II

16 kwietnia prawie 50-osobowa grupa udała się na pielgrzymkę, zapowiedzianą w lutym do miejsc związanych z życiem Karola Wojtyły, późniejszego księdza, biskupa i papieża. Niespodziewanie przewodnik, pan Wacław Derejczyk z Częstochowy zaproponował zwiedzenie obozu koncentracyjnego w Brzezince. Wykorzystaliśmy tę okazję i modliliśmy się w jednym z bloków o spokój wieczny dla pomordowanych w obozie. "Ludzie ludziom zgotowali ten los", te słowa towarzyszyły nam oglądającym potworne miejsce zbrodni.

Po nawiedzeniu obozu w Brzezince udaliśmy się do Wadowic - miasta dzieciństwa Karola Wojtyły. Nawiedziliśmy Dom Rodzinny Jana Pawła II , a później kościół, który wniósł tak wiele w życie małego Karola. W tym kosciele przyjął chrzest św, uczestniczył w niedzielnych i świątecznych Eucharystiach, służył przy ołtarzu jako ministrant. Bazylika zrobiła na nas niesamowite wrażenie, gdyż jest po remoncie. Po modlitwie w kaplicy MB Nieustającej Pomocy w intencjach pielgrzymkowych mieliśmy okazję na zjedzenie słynnych wadowickich kremówek.

Kalwaria Zebrzydowska - kolejny przystanek naszego pielgrzymowania. Zwiedzenie sanktuarium, Msza św. w kaplicy MB oraz przejście części dróżek kalwaryjskich pozwoliły nam na zasmakowanie klimatów, którymi żył kard. Karol Wojtyła. Po tym co widzieliśmy, zrozumieliśmy dlaczego prosił jako papież w tym miejscu o modlitwę w jego intencjach za życia i po śmierci.

Ludźmierz - sanktuarium MB, Królowej Podhala. Trochę z boku od zakopianki, ale chętnie nawiedzane przez pielgrzymów. Tu podczas uroczystości koronacyjnych kard. Karol Wojtyła złapał upadające berło z figury MB. Stefan Kard. Wyszyński powiedział do młodego krsakowskiego purpurata "Matka Boża daje Ci znak ..." Kolacja, droga krzyżowa, "barka" przy pomniku Jana Pawła II - stanowiły częśc programu przewidzianego na ten dzień. A zakończyliśmy go w kaplicy Domu Rekolekcyjnego modlitwą apelową o godz. 21.00.

W sobotę, 17 kwietnia wczesnym rankiem nawiedziliśmy MB Ludźmierską. Po zapoznaniu się z historią sanktuarium, historią kultu MB, krótkiej modlitwie udaliśmy się w do Zakopanego, podziwiając po drodze piękne widoki.

W Zakopanem, w sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach braliśmy udział w Mszy św. z pielgrzymami z Czojnic oraz Istebnej. To sanktuarium powstało jako fotum wdzięcznosci za ocalenie życia po zamachu na Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r.  Sanktuarium nawiedział papież w 1997 roku.

Kościół MB Częstochowskiej, cmentarz na Pęksowym Brzysku, kościół Św. Rodziny, duża krokiew, kościół na Jaszczurówce - to kolejne punkty pielgrzymkowego szlaku. Było sporo czasu, aby każdy mógł zaznac klimatu zakopiańskich Krupówek i ten niepowtarzlny widok góralskiego wesela. Nawet w pewnym sensie zakosztowaliśmy smaku tego wesela (o jaki smak chodz? niech pozostanie tajemnicą).

Droga powrotna do domu naznaczona była modlitwą, śpiewem i rozmyślaniem nad tym co przeżyliśmy. Nie dało się uciec od myśli związanych z wielką tragedią jaka dotknęła nasz naród. W Warszawie trwała uroczystośc pogrzebowa, Kraków przygotowywał się do uroczystości pogrzebowej Pary Prezydenckiej, a w naszych sercach ból i cierpienie oraz nadzieja, że może to coś zmieni nasze życie.

3 maja

W Uroczystość NMP Królowej Polski obchodziliśmy 219 Rocznicę Konstytucji 3 Maja oraz polecaliśmy Bogu OSP w Działoszynie.

Mszę koncelebrowali ks. Szymon Goluchowski, kapelan OSP i PSP pow. pajęczańskiego, (wygłosił Słowo Boże) oraz ks. Jan Skibiński, proboszcz parafii.

Udział wzięli zaproszeni goście: m.in. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Łodzi Jan Ryś, burmistrz Miasta i Gminy mgr Krzysztof Piekarz, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Ranoszek, Radni Rady Miejskiej w Działoszynie, poczty sztandarowe Oddziałów OSP i szkół. Po skończonej uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem Niepodległości w Parku Kościuszki. Uroczystości uświetniła Orkiestra Cementowni „Warta”

 

 

 

 

Jubileusz 60-lecia i poświęcenie sztandaru

8 maja Kołowo Łowieckie „Sarna” w Działoszynie przeżywało podwójną uroczystość:

- 60-lecie istnienia

- poświęcenia sztandaru

O godz. 14.00 rozpoczęto uroczystą Mszę św. koncelebrowaną przez ks. Jarosława Borala – kapelana myśliwych Ziemi Wieluńskiej), ks. Marka Głębockiego – proboszcza par. Raciszyn oraz ks. Jana Skibińskiego – proboszcza par. św. Marii Magdaleny w Działoszynie. W kazaniu ks. Kapelan zwrócił uwagę na wartości wypływające ze statutu myśliwych i Ewangelii. Zawarte w nich wartości uzupełniają się. Jedne i drugie w życiu myśliwego są nie do przecenienia. Sztandar z wizerunkiem św. Huberta został poświęcony przez ks. Jana Skibińskiego, a następnie Leon Ciecierski, Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w sposób bardzo uroczysty przekazał Andrzejowi Paśnikowi, Prezesowi Koła Łowieckiego „Sarna” w Działoszynie. Po prezentacji sztandaru, podziękowaniach zaproszeni goście udali się do Pałacu „Męcińskich" na dalszą część rocznicowych uroczystości. Myśliwym z okazji diamentowego jubileuszu składamy najlepsze życzenia 

KONCERT

KONCERT "SANTO SUBITO SANTO"

Kościół św. Marii Magdaleny w Działoszynie

Krzysztof Cwynar

i Studio Integracji

Niedziela Zesłania Ducha Świętego

23 maja 2010 roku

godz. 17.45

ZAPRASZAMY

 

Krzysztof Cwynar (ur. 30 sierpnia 1942 r. w Wilnie) - polski piosenkarz i kompozytor, wielokrotny uczestnik Festiwali Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu; także działacz społeczny.

Studiował na Wydziale Wokalnym łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Podczas studiów związany był z teatrzykiem studenckim Pstrąg. Jako piosenkarz zadebiutował w 1965 roku na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Za ten debiutancki występ otrzymał I nagrodę. Cwynar dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji.Artysta wiele koncertował w kraju i za granicą (Czechosłowacja, Kanada, Mongolia, NRD, RFN, USA, ZSRR).

Jako kompozytor współpracował z Anną German, Ireną Santor, Krystyną Giżowską, Wandą Polańską, Jerzym Połomskim, Ewą Śnieżanką, Edwardem Hulewiczem, Zofią i Zbigniewem Framerami, Michałem Burano.

Obecnie mieszka w Łodzi. Nadal występuje z własnymi recitalami. Współpracuje też z artystą kabaretowym, parodystą Andrzejem Dyszakiem. Zajmuje się też działalnością społeczną, od 1992, a oficjalnie od 1997 r. prowadzi przy łódzkim Domu Kultury Studio Integracji - instytucję pozarządową dla osób niepełnosprawnych ruchowo, upośledzonych umysłowo, bezdomnych, a także dla ludzi wychodzących z nałogów, której jest pomysłodawcą, założycielem i Przewodniczącym. Jest wielkim miłośnikiem zwierząt.

 

 

Nowy - stary rynek

Nie chcemy przyszłości bez Chrystusa

ks. mf/ms, Działoszyn, 2010-09-06

Nie chcemy przyszłości bez Chrystusa – powiedział abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który 5 września przewodniczył Mszy św. na Placu Wolności w Działoszynie z okazji rozpoczęcia uroczystych obchodów jubileuszu 600-lecia miasta i parafii pw. św. Marii Magdaleny.

- W historię miasta jest wpisana historia Kościoła i parafii. Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy przez sześć wieków tworzyli działoszyńską wspólnotę. Naszym zadaniem jest nie tylko zachowanie wielkiego dziedzictwa, ale też nowy wkład w bogatą historię - mówił do uczestników uroczystości ks. Jan Skibiński, dziekan dekanatu działoszyńskiego.

Natomiast burmistrz Krzysztof Piekarz przemawiając w imieniu władz samorządowych podkreślił, że Plac Wolności w centrum Działoszyna „ był i jest świadkiem tworzenia się historii miasta”. - Był on zawsze świadkiem historii społecznej, gospodarczej, religijnej i kulturalnej Działoszyna - mówił Piekarz.

Z kolei abp Nowak nawiązał w homilii do figury Chrystusa postawionej w centrum miasta. - Chrystus jest Królem sześciu wieków Działoszyna – mówił abp Nowak. Zaznaczył też, że „w życiu człowieka i w życiu miasta musi być Chrystus, musi być przestrzeń krzyża”. - Nie wolno wokół krzyża czynić rzeczy niegodnych. Chcemy żyć w przestrzeni, której na imię Chrystus - wołał abp Nowak

Zdaniem metropolity częstochowskiego, „warto mieć Chrystusa w centrum swojego serca, sumienia nawet jeśli inaczej mówią tzw. poprawność polityczna i poprawność medialna”.

Hierarcha apelował również, by „w przestrzeni miasta panowała zgoda, kultura i miłość jeden do drugiego”- Punktem odniesienia w przestrzeni waszego miasta, waszych działań niech będzie Chrystus - mówił abp Nowak.

Kaznodzieja zwrócił się również do rodzin. - Trzeba, by rodziny były wierne Chrystusowi, by nie przyjmowały permisywizmu moralnego. Rodzina powinna być budowana na krzyżu Chrystusowym- przypomniał metropolita częstochowski.

Hierarcha dużo miejsca w homilii poświęcił tematyce wolności. - Człowiek musi się w duchu prawdziwej wolności oddać Bogu. Człowiek dla wolności i dla miłości Boga powinien iść do końca i wybrać prawo Boże, brać także krzyż na każdy dzień. Trzeba też wiele razy ukrzyżować ciało, serce i zmysły- przekonywał abp Nowak.

„Wolność to wielki dar Boga i ten dar trzeba nieść dobrze przez życie. Trzeba Bogu powiedzieć „tak” i powiedzieć „kocham”- kontynuował hierarcha.

Po Mszy św. abp Stanisław Nowak poświęcił odnowiony Plac Wolności i pomnik Chrystusa. - W centrum miasta z okazji jubileuszu stanął pomnik Chrystusa. Ma to być znak wdzięczności za 600 lat istnienia Działoszyna i miejscowej parafii.

Uroczyste obchody zakończył koncert Kwartetu smyczkowego „Primavera” i przedstawienie teatralne pt. „Wizyta w Działoszynie”.

W uroczystościach wzięli udział m. in. przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Krzysztofem Piekarzem burmistrzem Działoszyna, Andrzej Biernat poseł ziemi łódzkiej, przedstawiciele Kościoła na czele z ks. prał. Marianem Stochniałkiem, dziekanem regionu wieluńskiego i ks. Janem Skibińskim oraz kapłani pochodzący z ziemi działoszyńskiej i pracujący w Działoszynie.

Pierwsze przekazy nt. Działoszyna pochodzą z czasów panowania Leszka Białego, a powstanie Działoszyna historycy określają na przełom XII i XIII wieku. W 1411 r. pojawia się pierwsza informacja o Działoszynie mówiąca również o istnieniu parafii.

W 1412 roku osada otrzymała prawa miejskie i została założona na prawie magdeburskim. W dokumentach wstępuje Działoszyn jako miasto „oppidum Dzalosin”, co świadczy o jego starszej, przynajmniej trzynastowiecznej metryce. Swą nazwę miasto wzięło od rycerza pieczętującego się herbem Działosza. Działoszyn jako miasto z przyległościami obejmującymi kilkanaście mil kwadratowych był w posiadaniu Jana zwanego Hińczą z Rogowa. Działoszyn na prawie niemieckim, posiadał własny samorząd, herb i pieczęć.

Organizatorami uroczystości jubileuszowych, które potrwają do 2011 r. są: Urząd Miasta i Gminy oraz parafia pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

Poświęcenie rynku

Edycja częstochowska 38/2010 

Sześć wieków miasta i parafii

Ks. Mariusz Frukacz

Wyrażamy wielką wdzięczność Bogu za sześć wieków Działoszyna. I nie chcemy przyszłości bez Chrystusa – mówił abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który 5 września przewodniczył Mszy św. na pl. Wolności w Działoszynie z racji rozpoczęcia uroczystych obchodów jubileuszu sześciu wieków miasta i parafii pw. św. Marii Magdaleny.
W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Krzysztofem Piekarzem burmistrzem Działoszyna, Andrzej Biernat poseł ziemi łódzkiej, przedstawiciele Kościoła na czele z ks. prał. Marianem Stochniałkiem dziekanem regionu wieluńskiego, ks. Janem Skibińskim proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny i dziekanem dekanatu działoszyńskiego, ks. Stanisławem Kosowskim wieloletnim proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny oraz kapłani pochodzący z ziemi działoszyńskiej i pracujący w Działoszynie.
– W historię miasta jest wpisana historia Kościoła i parafii. Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy przez sześć wieków tworzyli działoszyńską wspólnotę. Naszym zadaniem jest nie tylko zachowanie wielkiego dziedzictwa, ale też nowy wkład w bogatą historię – mówił ks. Jan Skibiński witając zgromadzonych na uroczystościach jubileuszowych.
Natomiast burmistrz Krzysztof Piekarz przemawiając w imieniu władz samorządowych podkreślił, że pl. Wolności ww centrum Działoszyna „był i jest świadkiem tworzenia się historii miasta”. – Był on zawsze świadkiem historii społecznej, gospodarczej, religijnej i kulturalnej Działoszyna – mówił.
W homilii abp Stanisław Nowak nawiązał do figury Chrystusa postawionej w centrum miasta. – Chrystus jest Królem sześciu wieków Działoszyna. Patrzmy na Chrystusa Króla wieków – mówił abp Nowak. Metropolita podkreślił, że „Chrystusa trzeba postawić w centrum miasta i ludzkiego życia”. – W życiu człowieka i w życiu miasta musi być Chrystus, musi być przestrzeń krzyża. Nie wolno wokół krzyża czynić rzeczy niegodnych. Chcemy żyć w przestrzeni, której na imię Chrystus – wołał abp Nowak.
„Warto mieć Chrystusa w centrum mojego serca, sumienia nawet jeśli inaczej mówią tzw. poprawność polityczna i poprawność medialna” – kontynuował Metropolita Częstochowski.
Celebrans zaapelował do wiernych, by „żyli w przestrzeni Chrystusa i w przestrzeni krzyża i zmartwychwstania”. – To ważne, by w centrum życia miejskiego był krzyż, bo krzyż to miłość – przypomniał hierarcha.
Metropolita Częstochowski wzywał również, by „w przestrzeni miasta panowała zgoda, kultura i miłość jeden do drugiego”. – Punktem odniesienia w przestrzeni waszego miasta, waszych działań niech będzie Chrystus – mówił abp Nowak
Kaznodzieja zwrócił się również do rodzin. – Trzeba, by rodziny były wierne Chrystusowi, by nie przyjmowały permisywizmu moralnego. Rodzina powinna być budowana na krzyżu Chrystusowym – przypomniał Metropolita Częstochowski.
Hierarcha dużo miejsca w homilii poświęcił tematyce wolności. – Człowiek musi się w duchu prawdziwej wolności oddać Bogu. Człowiek dla wolności i dla miłości Boga powinien iść do końca i wybrać Prawo Boże, brać także krzyż na każdy dzień. Trzeba też wiele razy ukrzyżować ciało, serce i zmysły – mówił abp Nowak. „Wolność to wielki dar Boga i ten dar trzeba nieść dobrze przez życie. Trzeba Bogu powiedzieć „tak” i powiedzieć „kocham” – kontynuował.
Po Mszy św. abp Stanisław Nowak poświęcił odnowiony pl. Wolności i pomnik Chrystusa. – W centrum miasta na ten wielki jubileusz stanął pomnik Chrystusa. Będzie to znak wdzięczności za 600 lat istnienia miasta i parafii. Tak długie dzieje Działoszyna zawsze związane były z obecnością chrześcijaństwa i Kościoła na tej ziemi – mówi „Niedzieli” ks. dziekan Jan Skibiński.
Uroczyste obchody zakończył koncert Kwartetu smyczkowego „Primavera” i przedstawienie teatralne pt. „Wizyta w Działoszynie”.
Organizatorami uroczystości jubileuszowych, które potrwają do 2011 r. są: Urząd Miasta i Gminy oraz parafia pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie.
Pierwsze przekazy na temat Działoszyna pochodzą z czasów panowania Leszka Białego, a powstanie Działoszyna historycy określają na przełom XII i XIII wieku. W 1411 r. pojawia się pierwsza informacja o Działoszynie mówiąca również o istnieniu parafii. W 1412 r. osada otrzymała prawa miejskie i została założona na prawie magdeburskim. W dokumentach wstępuje Działoszyn jako miasto „oppidum Dzalosin”, co świadczy o jego starszej, przynajmniej trzynastowiecznej metryce. Swą nazwę miasto wzięło od rycerza pieczętującego się herbem Działosza. Działoszyn jako miasto z przyległościami obejmującymi kilkanaście mil kwadratowych był w posiadaniu Jana zwanego Hińczą z Rogowa. Działoszyn na prawie niemieckim, posiadał własny samorząd, herb i pieczęć. I połowa XVIII wieku to okres odbudowy i rozwój handlu, w którym coraz większą rolę odgrywają Żydzi, stanowiący połowę populacji. Po drugim rozbiorze Polski Działoszyn został włączony do zaboru pruskiego. Następnie okresy I i II wojny światowej zniszczyły miejscowość. Przez tereny gminy przetoczyły się fale walk o dużym natężeniu. W czasie okupacji niemieckiej ludność żydowską wywieziono z Działoszyna do obozów i wyniszczono, a miejscowość była trzykrotnie zbombardowana.

 

X Dzień Papieski

Modlitwa o beatyfikację zakończyła nabożeństwo w godzinie Apelu Jasnogórskiego przy pomniku Jana Pawła II

Boże, w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości. On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą. Udziel nam, za Jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją że Twój sługa Papież Jan Paweł II zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen.

 

Strój papieski

Ks. bp Antoni Długosz w gimnazjum

W ramach X Dnia Papieskiego, 15 października miało miejsce spotkanie dzieci i młodzieży z ks. biskupem Antonim Długoszem w hali sportowej przy Gimnazjum Jana Pawła II. W spotkaniu w rytmach chrześcijańskich melodii uczestniczyło ok.400 osób. Ks. Bp swoim temperamentem wprowadził radosną atmosferę. Dzieci śpiewały, tańczyły i w ten sposób wielbiły Boga, a Jan Paweł II był wielokrotnie wspominany. Dziękujemy wszystkim organizatorom: burmistrzowi, nauczycielom i wychowawcom, dyrekcji gimnazjum, kierownikowi hali oraz ks. Piotrowi Zaborskiemu za zorganizowanie tego koncertu. Czekamy następnych

Klerycy

14 listopada gościli w naszej parafii ks. Paweł Dzierzkowski oraz dwaj klerycy. Ojciec duchowny wygłosił kazania na temat powołania do kapłaństwa, a klerycy Krzysztof i Andrzej opowiedzieli podczas spotkań o życiu seminaryjnym. Przy okazji, pamiętajmy w modlitwie o powołaniach Kaplińskich i zakonnych. Módlmy się także za naszego kleryka Jana Patockiego.

Misje święte

W I niedzielę Adwentu, 28 listopada rozpoczęliśmy Misje Ewangelizacyjne. Mają nas przygotowac do peregrynacji Krzyża św., poświęcenia kaplicy Adoracji Najśw. Sakramentu oraz Jubileuszu 600-lecia Parafii. Misje prowadzi ks.prałat Jan Wajs, proboszcz par. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Zarkach Miasto. W pierwszym dniu Misji Ojcu Misjonarzowi towarzyszył Zespół Ewangelizacyjny (dwa, młode małżeństwa) a nam upiększał liturgię podczas wszystkich Mszy św. 

Św. Mikołaj

12 grudnia 2010 roku po sumie do dzieci zgromadzonych w kościele zawitał niezwykły gośc - św. Mikołaj. Listy do świętego, różnego rodzaju prośby i starania wreszcie przyniosły długo oczekiwany efekt. Rodośc i uczucie miłości do gościa były widoczne podczas całego spotkania. Po odebraniu paczki i sprawdzeniu jej zawartości, można było iśc do domu z myślą, że za rok znowu zawita św. Mikołaj.  W imieniu dzieci,  dziękujemy św. Mikołajowiza to radosne spotkanie

Program adoracji Krzyża Świętego

PROGRAM ADORACJI KRZYŻA ŚW.

 

Sobota – 4 grudnia 2010 r.

 

19.00    - Młodzież (bierzmowani, szkoły średnie, studenci)

20.00    - Żywy Różaniec

21.00    - Akcja Katolicka

22.00    - Civitas Christiana

23.00    - Indywidualna

 

Od 24.00 – do 8.30 – mieszkańcy Bobrownik

 

Niedziela – 5 grudnia 2010 r.

 

10.00    - ministranci

12.30    - dzieci ze szkół podstawowych

13.30    - młodzież gimnazjalna

14.30    - indywidualna

Chorzy

W środę, 1 grudnia od godz. 11.30 udamy się do chorych z naszej parafii. Chorych prosimy zgłaszać u księży w zakrystii badź w kancelarii. Odwiedziny związane są z Misjami św. oraz przygotowaniem do Swiąt Bożego Narodzenia. W późniejszym, przedświątecznym czasie dodatkowych odwiedzin nie będzie. W imieniu chorych prosimy o pomoc w przygotowaniu się do godnego spotkania z Chrystusem Eucharystycznym

 

Program Misji Świętych

 
Program Misji Świętych

w Parafii Św. Marii Magdaleny w Działoszynie

28 listopada – 3 grudnia 2010 r.

oraz peregrynacji Krzyża św.

4 - 5 grudnia 2010 r.

 

Niedziela – 28 listopada

9.00      - Msza św. z nauką dla wszystkich

10.15    - w Bobrownikach: Msza św. z nauką dla wszystkich

11.30    - Msza św. z nauką dla wszystkich z udziałem dzieci

15.00    - Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.30    - w DPS: Msza św. z nauką dla starszych wiekiem

17.00    - Msza św. z nauką dla wszystkich

21.00    - Apel Jasnogórski

 

Poniedziałek – 29 listopada

9.00      - Msza św. z nauką dla wszystkich

10.30    - w Bobrownikach: Msza św. z nauką dla wszystkich

15.00    - Koronka do Miłosierdzia Bożego                     

16.00    - Msza św. z nauką dla dzieci

18.00    - Msza św. z nauką dla wszystkich

19.15    - Spotkanie misyjne dla młodzieży

21.00    - Apel Jasnogórski

 

Wtorek – 30 listopada

9.00      - Msza św. z nauką dla wszystkich

10.30    - w Bobrownikach: Msza św. z nauką dla wszystkich

15.00    - Koronka do Miłosierdzia Bożego                     

16.00    - Msza św. z nauką dla dzieci

18.00    - Msza św. z nauką dla wszystkich

19.15    - Spotkanie misyjne dla młodzieży

21.00    - Apel Jasnogórski

 

Środa – 1 grudnia

9.00      - Msza św. z nauką dla wszystkich

10.30    - w Bobrownikach: Msza św. z nauką dla wszystkich

11.30    - Nawiedzenie chorych w domach

11.45    - w DPS – Msza św. z nauką   

15.00    - Koronka do Miłosierdzia Bożego                     

16.00    - Msza św. z nauką dla dzieci

18.00    - Msza św. z nauką dla wszystkich

19.15    - Spotkanie misyjne dla młodzieży

21.00    - Apel Jasnogórski

 

Czwartek – 2 grudnia

8.30      - Spowiedź dla dorosłych

9.00      - Msza św. z nauką dla wszystkich

10.15    - w Bobrownikach: Spowiedź dla wszystkich

10.45    - w Bobrownikach: Msza św. z nauką dla wszystkich

11.45    - w DPS – Spowiedź i Msza św.

15.00    - Koronka do Miłosierdzia Bożego i przygotowanie dzieci do spowiedzi. Spowiedź dzieci i dorosłych        

16.00    - Msza św. z nauką dla dzieci

17.30    - Spowiedź dla wszystkich

18.00    - Msza św. z nauką dla dorosłych i młodzieży

21.00    - Apel Jasnogórski

 

Piątek – 3 grudnia

9.00      - Msza św. z nauką dla wszystkich

10.30    - w Bobrownikach: Msza św. z nauką dla wszystkich

16.00    - Droga Krzyżowa ulicami miasta

18.00    - Msza św. z nauką dla wszystkich

21.00    - Apel Jasnogórski

 

Sobota – 4 grudnia

16.00    - Nabożeństwo poświęcenia Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu przez Ks. Abpa Stanisława Nowaka

16.30    - Procesja na Plac Wolności. Modlitewne oczekiwanie na krzyż

17.00    - Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Abpa Stanisława Nowaka

19.00 - 23.45 - Czuwanie przy Krzyżu św. wg ustalonego porządku

24.00    - Pasterka w Bobrownikach

1.00 - 8.30 - Czuwanie przy Krzyżu św. wg ustalonego porządku przez mieszkańców Bobrownik

 

Niedziela – 5 grudnia

9.00      - Msza św.

10.15    - w Bobrownikach: Msza św. dla wszystkich

11.15    - w DPS: Msza św.

11.30    - Msza św. z udziałem dzieci

15.00    - Koronka do Miłosierdzia Bożego i nabożeństwo pożegnania Krzyża św.

 

 

UWAGA: W piątek na nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz w sobotę na nabożeństwo przywitania Krzyża św. prosimy o przyniesienie świec, pochodni, zniczy …

 

Krzyż, pamiątka misji

Już od I Niedzieli Adwentu będzie można nabyć krzyż w cenie 5 zł. Krzyż będzie stanowił  pamiatkę Misji św. odprawionych rzed Rokiem Jubileuszu 600-lecia Parafii

 

Misjonarz

Ks. Jan Wajs

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

niedziela,
20 czerwca 2021

(171. dzień roku)

Święta

Niedziela, XII Tydzień zwykły
Rok B, I
Dwunasta Niedziela zwykła