Menu

Link do Grobonet

Licznik

Liczba wyświetleń:
7190103

VII Orszak Trzech Króli

Organizowany już po raz siódmy kolorowy korowód, mimo minusowej temperatury, zgromadził wielu mieszkańców na wspólnym kolędowaniu i uroczystej procesji. A to wszystko poprzedziła wspólnie przeżyta msza św. w kościele św. Marii Magdaleny, której przewodniczył ks. abp senior Stanisław Nowak. Po mszy św. orszak ulicami parafii wyruszył do „stacji pokłonu” . W kolędowaniu pomagała nam Orkiestra Dęta Cementowni Warta S.A. Orszak uświetnili również przedstawiciela władz samorządowych z burmistrzem Miasta i Gminy Działoszyn, Rafałem Drabem. W Orszak zaangażowała się młodzież, dyrektorzy szkół, nauczyciele placówek oświatowych z terenu Działoszyna, harcerze, stowarzyszenia działające przy Parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie i przede wszystkim mieszkańcy Działoszyna.                                                                                             

Wycieczka do Napoleona, Leśniowa i Żarek

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie wraz z ks. Proboszczem Janem Skibińskim w ramach ferii zimowych 13 lutego 2019 r. zorganizował  wycieczkę dla dzieci i młodzieży. Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie w Napoleonie  Muzeum 303 im. ppłk. Jana Zumbacha. Muzeum podzielone jest na dwie części. W części otwartej stoją samoloty, w których uczestnicy mogą usiąść za sterami. W części zamkniętej znajdują się mundury, odznaczenia, sztandary, dokumenty i modele – elementy wyposażenia lotników, głównie dywizjonu 303, ale także innych dywizjonów polskich. Część wystawy zajmują eksponaty odnoszące się do przeciwników naszych pilotów z okresu II wojny światowej – lotników Luftwaffe. Była to świetna podróż po historii lotnictwa nie tylko polskiego.

Następnie udaliśmy się do Leśniowa i Żarek m.in. na warsztaty robienia pizzy. Pod okiem „mistrzów” każdy uczestnik miał okazję zrobienia swojego wyrobu. To była wspaniała lekcja kulinarna. Własnoręcznie zrobiona pizza smakowała znakomicie.    

Kolejnym punktem naszej wędrówki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej  Leśniowskiej, patronki rodzin. Jego historię sięgającą 1382 r. opowiedział nam brat Jakub, paulin. Jest to jedno z najcenniejszych sanktuariów w Polsce. W ołtarzu głównym znajduje się Figura Matki Bożej z pięknym uśmiechem.  

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Dzieci i młodzież miały okazję przeżyć niesamowitą przygodę, przenosząc się w czasie do świata dawnych rzemiosł. Stary Młyn to miejsce, w którym nowoczesność łączy się z tradycją, a zabawa z nauką. 

W imieniu własnym i wszystkich uczestników składam podziękowanie  Burmistrzowi  Miasta i Gminy Działoszyn Panu Rafałowi Drabowi za okazaną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i sfinansowanie autokaru.

                                                                               

 

Peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

Ikona Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan gościła w dniach 25 – 30 marca 2019 roku w naszej parafii. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego przed wieczorną Mszą Świętą Ikona została wprowadzona do kościoła przez Rycerzy Kolumba i uroczyście powitana przez Księdza Kapelana Jana Skibińskiego. Następnie uczestniczyliśmy w  Eucharystii.  Każdego dnia o godzinie 17:30 gromadziliśmy się przed Obrazem na modlitwie. I tak zostały odprawiona nabożeństwa: 

26 marca  – Różaniec                                                                                                                                             

27 marca  – Godzina Miłosierdzia                                                                                                                     

28 marca  – Nowenna do św. Jana Pawła II                                                                                                       

29 marca  – Droga Krzyżowa                                              

Całodniową adorację zwieńczała wieczorna Msza Święta  w trakcie której powierzaliśmy Dobremu  Bogu naszych Braci prześladowanych za wiarę.                                                                                    

Peregrynację zakończyliśmy w sobotę 30 marca wraz z Braćmi z Lindowa i Wielunia przeżywając Dzień Skupienia, któremu przewodniczyli księża Jacek Marciniec i Jan Skibiński. Podsumowali czas peregrynacji zachęcając  do refleksji nad naszym codziennym życiem i do odwagi w wyznawaniu wiary.

Wyrażamy swoją wdzięczność wszystkim parafianom którzy wspierali nas w modlitwie za chrześcijan prześladowanych na całym świecie..

Rekolekcje wygłosił w tym roku o. Damian Kosecki ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli Jezusa z Getsemani, kustosz Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, proboszcz Parafii MB Fatimskiej we Włocławku

Dobry Pasterz oddaje życie za owce!

To tytuł Misterium Męki Pańskiej przygotowanego przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w  Krakowie.           

W oczekiwaniu na Święta Paschalnej Ofiary, POAK  przy parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie  po raz kolejny zorganizował wyjazd na to przedstawienie. W dniu 7 kwietnia 2019 r. pięćdziesięcioosobowa grupa rozpoczęła swoje pielgrzymowanie od udziału w Eucharystii  w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie. Następnie uczestnicy pielgrzymki udali się na teatralny spektakl męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Misterium dotyczy spraw, które są ważne dla współczesnego człowieka m. in. tajemnicy zła, dramatu grzechu, tajemnicy życia, sensu bólu, cierpienia i umierania. Forma przedstawienia dostosowana jest do potrzeb człowieka, który głębiej chce przeżyć tajemnicę wiary. Jezus Chrystus oddał swoje życie za ludzi, aby odkupić nas z niewoli grzechu. Umarł, ale zmartwychwstał!

Kolejnym punktem zwiedzania była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Krakowie. Tam mogliśmy podziwiać dzieła polskich artystów, m.in. Piotra Michałowskiego, Henryka  Rodakowskiego, Józefa Chełmońskiego, Jana Matejki. W ekspozycji można zobaczyć m. in.  obrazy: Hołd Pruski, Rejtan, Kościuszko pod Racławicami.

Podczas zwiedzania Krakowa nie można było ominąć Wawelu a tam grobu Lecha i Marii Kaczyńskich.

III Dzień Rodziny

2 czerwca br. w słoneczne popołudnie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z ks. proboszczem Janem Skibińskim zorganizował III Dzień Rodziny.

Po przywitaniu gości jako pierwsze na scenie z programem artystycznym zaprezentowały się harcerki i zuchy zrzeszone w ZHR działającym przy naszej parafii. Następnie na scenie pojawiły się  dzieci z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Działoszynie, przygotowane przez panie: Julitę Bociąga i Zofię Szpikowską.

Kolejnym punktem programu był występ  Szymona Dąbrówki i Magdaleny Maciołek. Nasz piknik na scenie uświetnili również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci zostały przygotowane przez panią  Aleksandrę Lorentowicz i ks. Krzysztofa Łęskiego z Parafii bł. Michała Kozala.

Zabawy prowadzone przez panią Julitę Bociąga oraz nasze harcerki sprawiły dzieciom wiele radości.

Gościem specjalnym naszego Pikniku był poseł na Sejm pan Paweł Rychlik z Wielunia. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki z okazji minionego Dnia Dziecka. Przygotowane paczki wręczał Pan Poseł. Opiekunowie natomiast mogli skorzystać z poczęstunku serwowanego przez Akcję Katolicką.

Niedzielne popołudnie spędzili wraz  z nami strażacy z OSP Działoszyn oraz funkcjonariusze policji z Działoszyna. Panowie policjanci zaprezentowali swój radiowóz, a strażacy wóz strażacki.

Korzystając z obecności policjantów młodzi uczestnicy pikniku  mieli okazję do przypomnienia sobie zasad ruchu drogowego oraz zapoznali się z zagrożeniami,  które niosą ze sobą narkotyki. Nasz piknik został podany jako przykład  dobrej zabawy w środowisku bezalkoholowym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom oraz organizatorom. III Dzień Rodziny przeszedł do historii.

 

X Festyn Parafialny

W niedzielne popołudnie, 21 lipca 2019 r. na placu zabaw za plebanią o godz. 16:00 rozpoczął imprezę zespół Contra, nasz „festynowy przyjaciel”. Trzeba dodać, że była to jubileuszowa impreza, bo już dziesiąta. Po obawach związanych z pogodą (zaczęło padać), przywitano gości, a w trakcie podano listę osób, które przyczyniły się do zorganizowania imprezy.

Jako pierwsze na scenę weszły mażoretki „VIVA” ze Strzelec Wielkich.

Następnie swoje talenty prezentowały dzieci z MGDK naszego miasta.

Swoją znaczącą obecność podkreślili na scenie i przed sceną harcerze ZHR, przebywający na obozie w Bobrownikach. Radosnym programem przez kilkadziesiąt minut zabawiali dzieci i dorosłych.

Zaś pani Julita Bociąga prowadziła zabawy z dziećmi.  

Festyn uświetnił Śląski Kabaret „FEST”.

Słoneczne popołudnie spędzili wraz z nami strażacy OSP Działoszyn.

Młodzież gimnazjalna przygotowała wystawę swoich prac plastycznych.

Gwiazdą wieczoru była Dorota Helbin  „ARISA” wraz z zespołem.

Na koniec odbyło się losowanie nagród.

Przez kilka godzin mieliśmy okazję do świetnej zabawy. Akcja Katolicka na czele z ks. Proboszczem składa podziękowanie Panu Burmistrzowi Rafałowi Drabowi za objęcie patronatem imprezy. Dziękują również Rycerzom Kolumba za pomoc w organizacji. Szczególne podziękowania składa wszystkim darczyńcom oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia X Festynu Parafialnego.  

Podziękowanie dla Rycerzy Kolumba

Pielgrzymka 2019

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Uroczyste odśpiewanie hymnu na cmentarzu parafialnym w Działoszynie, rozpoczęło obchody uroczystości  80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie powitano przybyłych gości i uczestników uroczystości. Przedstawiono historię pierwszych dni wojny w Działoszynie.

Poseł Paweł Rychlik podziękował za obecność i uświetnienie uroczystości. Przypomniał zebranym, że Działoszyn zaraz po Wieluniu stanowił miejsce bezpardonowego ataku Niemców, którzy nie przebierając w środkach, spustoszyli doszczętnie miasto, zamieniając je w ruinę.

Po modlitwie za pomordowanych mieszkańców Działoszyna i spoczywających na cmentarzu żołnierzy, uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego, by wziąć udział we mszy św. sprawowanej przez ks. Jana Skibińskiego. On też raz jeszcze powitał wszystkich obecnych i wygłosił kazanie. Zachęcał do pamięci o tamtych smutnych wydarzeniach i jednocześnie prosił o modlitwę w intencji pokoju na świecie, by nigdy nie wróciły tamte czasy.

 Po skończonej Eucharystii złożono kwiaty pod tablicą znajdującą się na ścianie budynku sklepu przy Placu Wolności, upamiętniającą poległych mieszkańców Działoszyna, a następnie hołd i pod pomnikiem "Ku Czci Mieszkańców Działoszyna - Ofiar Wojny 1939 – 1945". Uroczystości zakończyły się podziękowaniami, które do przybyłych gości skierował burmistrz Rafał Drab.

Remont i poświęcenie kościoła w Bobrownikach

Od kilku lat mieszkańcy Bobrownik przygotowywali się do remontu swojego kościoła. Co miesiąc, w pierwszą niedzielę zbierali ofiary na tacę. W okresie remontu (czerwiec – wrzesień) dodatkowo zebrano dwa razy ofiary od mieszkańców. Znaleźli się także dobrodzieje: pan W. Klyta ufundował rynny na kościele, rodzina Ireny i Stanisława Białków ufundowała jedno okno, zaś ks. Jan Skibiński, ufundował ramy oraz renowację dwóch obrazów ołtarzowych - Jezusa Miłosiernego oraz św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Także został przekazany całkowity dochód z X Festynu Parafialnego. Wiele serca i ofiar w remont włożyli sami mieszkańcy Bobrownik.

Co zostało zrobione?                                                                                                                                              

- zdemontowano 13 okien z lastrykowymi  parapetami                                                                                                 

- założono aluminiowe z granitowymi parapetami                                                                                                                

- założono nastawy z piaskowca do ołtarza głównego oraz bocznego                                                                 

- pomalowano kościół, zakrystię, chór                                                                                                                 

- dostosowano instalację elektryczną                                                                                                                 

- dokonano renowacji dwóch obrazów i oprawiono je w złote ramy  

21 września ks. bp senior Antoni Długosz poświęcił wszystkie dzieła i odprawił sumę odpustową.

Deo gratias.  

 

                                                                                                                                                                  

 

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

niedziela,
20 czerwca 2021

(171. dzień roku)

Święta

Niedziela, XII Tydzień zwykły
Rok B, I
Dwunasta Niedziela zwykła