Menu

Link do Grobonet

Licznik

Liczba wyświetleń:
7190119

Orszak Trzech Króli w Działoszynie

Ulicami Działoszyna przeszedł Orszak Trzech Króli. Organizowana już po raz piąty impreza pomimo niskich temperatur przyciągnęła sporą rzeszę mieszkańców chętnych do udziału we wspólnym kolędowaniu.

Siarczysty mróz nie odstraszył wiernych, którzy tłumnie wzięli udział w Orszaku Trzech Króli. W tym roku mieszkańcy Działoszyna maszerowali pod hasłem „Pokój i Dobro”. Uroczystości rozpoczęły się Msza Św. w Kościele p.w. św. Marii Magdaleny celebrowaną przez Arcybiskupa Seniora Archidiecezji Częstochowskiej Stanisława Nowaka. Następnie kilkusetosobowy, śpiewający kolędy, kolorowy korowód maszerował dostojnie ulicami Działoszyna, aby ostatecznie dotrzeć do ogrodu parafialnego. Przemarznięci uczestnicy oddali pokłon Dzieciątku Jezus, a następnie podczas wspólnej biesiady mogli w końcu zagrzać się przygotowanymi ciepłymi daniami z kuchni polowej i grilla.

fot.: Iwona Nowak, Echo Powiatu

Okulary dla Kamerunu

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie zakończył zbiórkę „Okularów korekcyjnych dla Kamerunu”. W niniejsze wydarzenie ochoczo zaangażowały się lokalne Podstawówki, Gimnazjum, Zespół Szkół, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Przedszkole Bajka z Działoszyna oraz Szkoła z Trębaczewa. W efekcie zebrano ponad 300 sztuk okularów.

"Można odnieść wrażenie, że dobroczynność w dzisiejszych czasach nieco się zdewaluowała. Dziś rzadziej stać nas na dobry czyn, a niejednokrotnie i w tej materii, niektórzy próbują dąć na nutę własnego interesu własnego. A przecież tylko działanie pozbawione kalkulacji, jest nie tylko najpiękniejsze, ale i nosi w sobie znamiona czynu zasługującego na Niebo. Nie czarujmy się, tylko ci, którzy nauczyli się szczerze i bezinteresownie wspierać bliźnich, mogą doświadczyć radości i autentycznego poczucia spełnienia" - mówi Małgorzata Frańczak - Wiceprezes DIAK i Koordynator Akcji "Okulary korekcyjne dla Afryki - Kamerun", na rejon działoszyński.

 

Zimowisko 2017

 W dniach od 16 do 20 stycznia 2017 r. przy naszej odbyły się zimowiska dla 30. dzieci. Inicjatorem i pomysłodawcą w tym jak i przed wieloma laty jest proboszcz, ks. Jan Skibiński oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. W ciągu pięciu dni dzieci miały możliwość skorzystania z bogatej oferty zajęć; m.in. gier dydaktycznych, zajęć sportowych, plastycznych, kuligu oraz wycieczki do Byczyny i Opola. Zajęcia przygotowali i przeprowadzili wolontariusze, nauczyciele, członkowie Akcji Katolickiej oraz Rycerze Kolumba.         

Strzałem w dziesiątkę okazał się kulig. Mimo mroźnej pogody frekwencja była wysoka. Przedział wiekowy uczestników był szeroki. Wszyscy doskonale się bawili, a pieczone kiełbaski na ognisku i gorąca herbata były miłą niespodzianką.

Uczestnicy zimowiska mieli możliwość odbycia wycieczki do Byczyny, historycznego miasta w województwie opolskim. Miasto zachowało wiele ze swego pierwotnego wyglądu i określane jest jako jedno  z najciekawszych miast Opolszczyzny. Dzieci  zobaczyły mury obronne z XV wieku, barokowy kościół pw. Świętej Trójcy oraz ratusz, gdzie przez chwilę mogły się poczuć tak jak rajcy, zasiadając w ławach, w sali obrad.

Kolejnym etapem wycieczki było Opole. Pobyt na opolskiej scenie amfiteatru dał możliwość poczucia klimatu festiwalowej rywalizacji.  Odnowiona katedra opolska budziła zachwyt uczestników wycieczki.

Piąty dzień zimowisk był podsumowaniem razem spędzonego czasu. Dzieci otrzymały pamiątki i słodkie niespodzianki. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wrócą tu za rok. W imieniu dzieci składamy podziękowania Panu Burmistrzowi  Rafałowi Drabowi za sfinansowanie wyjazdu autokarowego do Byczyny i Opola.   

 

Dzień Chorego

Tradycyjnie we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego w obchód Dnia Chorego włączyła się nasza parafia. Doroczną mszę świętą celebrował ks. Proboszcz. W homilii przytoczył m.in. słowa papieża Franciszka z Orędzia na XXV Światowy Dzień Chorego, że dzień ten to okazja do znalezienia nowego bodźca do upowszechnienia kultury szacunku dla życia i zdrowia. Po kazaniu blisko trzydzieści osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych.

Jak zwykle, każdego roku po mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na spotkanie przy herbacie. Podczas spotkania zapoznano się ze skutkami przyjętego sakramentu chorych oraz próbowano po raz kolejny obalić mit „ostatniego namaszczenia” funkcjonującego w obiegu publicznym. Uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę "Modlitewnik chorego". 

Na samo zakończenie Ks. Proboszcz złożył wielkie podziękowanie wszystkim biorącym udział w spotkaniu oraz na ręce pani Małgorzaty Frańczak, Prezes POAK członkom Akcji Katolickiej za przygotowanie agapy.

 

Spotkanie w Warszawie

11 marca Fundacja Orszaku Trzech Króli zorganizowała uroczyste podsumowanie tegorocznych Orszaków Trzech Króli. Spotkanie odbyło się w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Odpowiedzialni z ponad 50. miejscowości przedstawili krótkie relacje z organizacji swoich orszaków. Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli z naszej parafii. Proboszcz ks. Jan Skibiński, Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Małgorzata Frańczak oraz Wielki Rycerz Stanisław Godszling odebrali od Fundacji pamiątkowy dyplom. Podczas spotkania można było się wymienić swoimi doświadczeniami organizacyjnymi z innymi miejscowościami z niemal całej Polski. Na spotkaniu swoją obecnością zaszczycił Kardynał Kazimierz Nycz. Podkreślił jak ważną rolę odgrywa ta plenerowa impreza w kraju i na świecie. Zaznaczył, że jest to wydarzenie edukacyjno-kulturalne  promujące wartości chrześcijańskie. Na koniec Kardynał udzielił błogosławieństwa Bożego na dalsze prace związane z kolejnym Orszakiem Trzech Króli.

Wyjazd do Krakowa

W dniu 2 kwietnia 2017 roku odbyła się autokarowa pielgrzymka do Krakowa. W tym dniu przypadała dwunasta rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. Wraz z księdzem Grzegorzem Dybasiem 49 osobowa grupa zwiedzała Sanktuarium Jana Pawła II, które pełni funkcję wotum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły. Uczestnicy modlili się przy Relikwiach Papieża Polaka, min, przy kropli krwi znajdującej się w szklanej ampułce umieszczonej wewnątrz ołtarza. Pielgrzymi zobaczyli również płytę z grobu Jana Pawła II, relikwiarz księgi,  papieski krzyż pastoralny oraz naznaczoną krwią sutannę.   

Uczestnicy zwiedzali również  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w którym żyła i zmarła s. M. Faustyna Kowalska.

Punktem kulminacyjnym było Misterium Męki Pańskiej wystawiane przez Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Selezjańskiego. Reżyserowi udało się połączyć współczesność z przeszłością i w to wszystko wpleść słowa papieża Franciszka. Reżyser Marcin Kobierski zadbał o to by opowieść o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa nie była odległą, ale by stała się bliską każdemu z nas.  


I Dzień Rodziny w Działoszynie

Pierwszy  Dzień Rodziny zorganizowany  28 maja 2017 r. przy Parafii  św. Marii Magdaleny w Działoszynie już za nami. Inicjatorami  imprezy byli miejscowy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.  Patronat nad spotkaniem dzieci, młodzieży i dorosłych objął Rafał Drab, Burmistrz Miasta i Gminy w Działoszynie. W słoneczne popołudnie dzieci z rodzicami i opiekunami mogli wspólnie spędzić czas przy piosenkach specjalnie napisanych pod adresem dzieci.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Działoszynie przygotowały program z okazji minionego Dnia Matki i nadchodzącego Dnia Ojca. Następnie do zabawy porwał maluchów iluzjonista, który wspólnie z nimi przedstawiał sztuczki. Dużo radości swoim programem sprawiły dzieciom animatorki, które prowadziły m.in. zabawy z chustą, konkurencje sportowe oraz pokaz baniek mydlanych.                                                                                                                                          

Swoją obecnością zaszczycili policjanci z lokalnego Posterunku Policji. Panowie w mundurach udostępnili dzieciom wóz policyjny oraz przeprowadzili pogadankę na temat zdrowego stylu życia, a także bezpiecznego zachowania się na drodze. Dla maluchów było wiele atrakcji. Punktem kulminacyjnym tego popołudnia były paczki dla dzieci przygotowane przez Akcje Katolicką z okazji Dnia Dziecka. Pamiętaliśmy również o dorosłych, dla nich nie zabrakło kiełbasek z grilla, herbaty, kawy i ciasta.

 

I Turniej o Puchar Ks. Proboszcza

W dniach od 21 do 23 lipca na korcie parafialnym rozegrano turniej tenisa ziemnego. W turnieju wystartowało ośmiu zawodników. Tenisiści walczyli o puchar Ks. Proboszcza. Dodatkową motywacją była nagroda w postaci wyjazdu do Krakowa, Tatralandii oraz Zakopanego. W finale zagrali Jacek Graczyk (Lisowice) z Grzegorzem Kidą (Zabrze). Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:0, 6:1. Puchar zatem powędrował do Zabrza.  Najlepsze spotkanie turnieju zostało rozegrane w półfinale, w którym Grzegorz Kida pokonał Norberta Trawczyńskiego w dwóch setach 6:2 i 7:5.  

Akcja powołań

12 listopada gościliśmy ks. Michała Pabiańczyka, ojca duchownego oraz dwóch kleryków  z Częstochowskiego Seminarium Duchownego. Podczas homilii ojciec duchowny starał się odpowiedzieć na pytanie po co są księża?  Po mszach świętych z dziećmi i młodzieżą odbyły się spotkania w czasie których, klerycy podzielili się świadectwami drogi swojego kapłańskiego powołania oraz relacji z Jezusem. Odpowiadali także na pytania. Czy ziarno powołania zostało zaszczepione? Po latach doczekamy się odpowiedzi. Nam pozostaje modlitwa i praca.

 

Święto patronalne POAK

W niedzielę, 19 listopada o godz. 11:30 w parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie, członkowie zarządu DIAK, prezes - dr Artur Dąbrowski, wiceprezes - Renata Olczyk, delegat do KIAK - Krystyna Pilarczyk, przewodnicząca Komisji rewizyjnej - Janina Kawecka, uczestniczyli w uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz tutejszej parafii ks. Jan Skibiński. Eucharystia oraz spotkanie w salce katechetycznej na plebanii stanowiło okazję do wręczenia pisemnych podziękowań dziewięciu członkom POAK, za dwudziestoletnie zaangażowanie w działania apostolskie w parafii i Akcji Katolickiej. Pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje członkowskie wręczyli członkom Parafialnego Oddziału przedstawiciele zarządu diecezjalnego wspólnie z prezes Małgorzatą Frańczak.

Po Mszy św. na plebanii miało miejsce spotkanie integracyjne, podczas którego prezes Dąbrowski zaprosił członków Parafialnego Oddziału na forum Akcji Katolickiej na Jasną Górę w dniu 26 listopada na godz. 16:30

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

niedziela,
20 czerwca 2021

(171. dzień roku)

Święta

Niedziela, XII Tydzień zwykły
Rok B, I
Dwunasta Niedziela zwykła