Menu

Link do Grobonet

Licznik

Liczba wyświetleń:
7190085

Orszak Trzech Króli

Po raz czwarty w tym roku w naszej parafii odbył się Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie niemal w samo południe mszę św. odprawił ks. abp senior Stanisław Nowak. W homilii nawiązał  do teologicznego znaczenia mędrców ze wschodu dla współczesnego człowieka oraz pogratulował nam kolejnej edycji Orszaku. 

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem, takich jak „Dwór Heroda”, „Narodziny w Stajence”, „Zwiastowanie Pasterzom”. Jasełka przedstawili uczniowie działoszyńskich szkół pod kierunkiem nauczycieli i katechetów. Nie zabrakło przedszkolaków przebranych za pasterzy i aniołów. Polacy wyruszyli z barwnymi orszakami za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami już po raz ósmy. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. "Symbolem Orszaku Trzech Króli stały się papierowe korony, które rozdawane były uczestnikom Orszaków wraz z okolicznościowymi naklejkami i śpiewnikami kolęd.                                               

Jak co roku, Orszakowi towarzyszył konkurs plastyczny, zatytułowany „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Wzięło w nim kilkunastu uczestników ze szkoły podstawowej Trębaczewie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe nagrody. Jak zwykle wielkim zainteresowaniem cieszył się po Orszaku festyn. Przy dźwięku kolęd można było zjeść smaczny żurek z kuchni polowej, kiełbasę z grilla, wypić gorącą czekoladę, posilić się bigosem, a nade wszystko spotkać się i porozmawiać ze znajomymi. Jak wielka i znacząca jest to impreza świadczy o tym, że w Warszawie do wspólnego kolędowania dołączył prezydent Andrzej Duda z małżonką, a w Watykanie uczestników Orszaków Trzech Króli pozdrowił papież Franciszek.                                                                                                           

W niedzielę 17 stycznia podziękowaliśmy organizatorom, aktorom i dobroczyńcom uczestnicząc w Koncercie Kolęd w wykonaniu Orkiestry Cementowni „Warta” i zespołu Spirit Songs Band, prowadzonymi

przez pana Artura Szczęsnego.                                                                           

Niezmiernie wdzięczni jesteśmy naszym dobrodziejom:  

Zimowisko 2016

W dniach 15-20 lutego, a po raz 6. z kolei,  w parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie zostało zorganizowane zimowisko dla dzieci, które pozostały na ferie w domu.  Uczestnikami zajęć byli uczniowie szkoły podstawowej.  W programie zimowiska były m.in. zajęcia na hali sportowej, warsztaty plastyczne, gry i zabawy a także wyjazd do Warszawy i do Muzeum Kultury Przeworskiej w Mokrej. Największą atrakcją była oczywiście pielgrzymka do stolicy. Nasza grupa w pierwszej kolejności modliła się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszko na terenie  parafii św. Stanisława Kostki, gdzie również działa Muzeum poświęcone Księdzu Jerzemu.  Wędrówka po jego salach przeniosła dzieci w czasy, kiedy żył i działał Błogosławiony. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Sejmu i zobaczenie na własne oczy tego, co możemy oglądać w telewizji. Z wielką  uwagą dzieci wysłuchały przewodnika , który starał się jak najwięcej  opowiedzieć o pracy posłów. Trzeba przy tym wspomnieć, że zainteresowanie było duże, bo i pytaniom dzieci nie było końca.  Po wizycie w Sejmie udaliśmy się na  piesze zwiedzanie Warszawy; zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, kościół  św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamek  Królewski,  Bazylikę Archikatedralna św. Jana,  Rynek Starego Miasta ze  słynną  warszawską Syrenką oraz Barbakan i pomnik Małego Powstańca.  Wielkie wrażenie i szeroki uśmiech na twarzach wywołał widok Stadionu Narodowego, który, podobnie jak Pałac Kultury i Nauki widzieliśmy  niestety tylko z okien autokaru. Pomimo tego, że wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych już kolejnego dnia w ramach warsztatów artystycznych dzieci lepiły z masy solnej  figurki , które będą im jeszcze długo przypominały czas spędzony na parafialnym zimowisku. Ostatniego dnia odbyła się wycieczka do nieodległej miejscowości Mokra. Dzieci  odwiedziły znajdujące się tutaj Muzeum Kultury Przeworskiej i Izbę Pamięci bitwy pod  Mokrą. I tu również zainteresowanie, szczególnie eksponatami z okresu II wojny światowej było duże, co świadczy o tym, że nawet  trudne tematy wcale nie są dla dzieci obojętne czy nudne.

Wszystko to nie odbyłoby się gdyby nie zaangażowanie ks. proboszcza Jana Skibińskiego, któremu serdecznie dziękujemy. Ksiądz Proboszcz zmobilizował młodzież z parafialnego wolontariatu do przygotowania i poprowadzenia zajęć dla dzieci, a całości dopełniły panie z Akcji Katolickiej, które  zadbały, aby dzieci każdego dnia mogły wypić gorącą herbatę i zjeść słodką bułkę. Szczególne podziękowania należą się również Panu Burmistrzowi Rafałowi Drabowi za autokar do Warszawy, oraz dla Pani Poseł z Działoszyna  Beacie Mateusiak-Pielusze za inspirację i pomoc przy organizacji zwiedzania Sejmu.


Ks. Jarosław Cielecki

 

Zgodnie z planem ks. Jarosław całą niedzielę spędził w Działoszynie w parafii św. Marii Magdaleny w archidiecezji częstochowskiej. Działoszyn leży 40 km od Częstochowy, parafia liczy ok. 3,5 tys. wiernych. Pracuje w niej dwóch kapłanów: proboszcz i wikariusz, jest też były proboszcz, ks. kanonik na emeryturze. O godz. 9 ks. Jarek przewodniczył Mszy św. Na ołtarzu położył relikwie św. Jana Pawła II i św. Charbela – i jak zwykle – jego wizerunek. Dla wielu ludzi było zupełnie czymś nowym poznanie św. Charbela. Ks. Jarosław mówił:  Dziś do waszej wspólnoty przyszedł św. Charbel, aby was pobudzić do jeszcze większej miłości i dobroci. W głównym ołtarzu świątyni mieści się przepiękny krzyż z Jezusem Ukrzyżowanym. Dlatego mocno podkreślał: Stajemy pod krzyżem z Matką Bożą i świętymi, i z tym dla was nowym – o. Charbelem…

Widać było, że te słowa trafiały do serc słuchaczy.

Ks. proboszcz Jan Skibiński witał ks. Jarosława na każdej Mszy św. i dziękował za przybycie. – Podczas ostatniej, wieczornej Eucharystii ks. proboszcz stwierdził, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci parafian. Mówił , że wyspowiadał wiele  osób, ale kiedy widział mężczyzn, którzy podczas kazań wycierają łzy, wiedział, że trafiam do ich głębi, bo gdy mężczyzna płacze, to musi się dziać coś wielkiego.

Podczas całego dnia wygłosił kazania na kilku Mszach św. nie tylko w samym Działoszynie, ale również w Bobrownikach. Tam poświęcił stułę, ofiarowaną przez mieszkańców. Wszędzie mówił o św. Charbelu i o tym, jak założyć Dom Modlitwy. Po mszy św. o godz. 11.30 w kościele  w Działoszynie poprowadził nabożeństwo uwielbienia i dziękczynienia z prośbą o uzdrowienie i uwolnienie, a po nim przewodniczył procesji z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni. Po procesji odmówił modlitwę za wstawiennictwem św. Charbela i pobłogosławił wszystkich olejem z Libanu.

Pomimo że część parafian uczestniczyła tego dnia w dwóch Mszach pogrzebowych, świątynia na modlitwie o uzdrowienia i uwolnienia była pełna. Przyszło bardzo wielu młodych ludzi i dzieci. -Byłem wzruszony, gdy podeszła do mnie grupa z Kielc i innych miejscowości. To były osoby, które widziałem po raz pierwszy,  a które śledzą przez internet moje pielgrzymki i katechezy  i zapragnęły przyjechać do Działoszyna – mówi ks. Jarek. – Podeszła też młoda kobieta, która szeptała mi coś do ucha, a potem mnie objęła i płacząc wykrztusiła: dziękuję, a potem pocałowała mnie w rękę. Zapytałem, co się stało? – Chciałam popełnić samobójstwo. Już więcej nie chcę o tym myśleć. Dziś zrozumiałam, że mam po co żyć – odpowiedziała.

Ks. Jarek przewodniczył też po południu nabożeństwu majowemu i wygłosił kazanie o Matce Bożej. Gdy już miał odjechać ks. proboszcz „wyprosił”, by przyszedł choć na chwilę na spotkanie katolickiego stowarzyszenia. Zgodził się… Kiedy opuszczał parafię  było już po godz. 19.

To był kolejny piękny dzień tej ewangelizacji i pielgrzymowania dla Chrystusa i z Chrystusem.

 

Zakonnik z repliką lednickiej ryby

Franciszkanin, ojciec Kordian Szwarc OFM, twórca i opiekun wspólnoty Siedem Aniołów, wyruszył po XX Spotkaniu Młodych Lednica 2000 w pieszą wędrówkę na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa z repliką Bramy Ryby. Na dwa dni (14 i 15 czerwca) zatrzymał się w naszej parafii, by trzeciego wyruszyć w dalszą drogę.

Oficjalne posłanie Ojca Kodiana miało miejsce na Polach Lednickich, gdzie zakonnik wraz z członkami wspólnoty Siedem Aniołów przeszedł z rybą po Drodze Trzeciego Tysiąclecia Podczas XX Spotkania Młodych. 

Podczas swojej pielgrzymki mnich podejmuje post i modlitwę w intencjach wspólnoty i Światowych Dni Młodzieży. Przejdzie przez pięć diecezji, pokonując łącznie ok. 370 km. Na trasie jego wędrówki znalazły się Września, Kalisz, Wieluń, Działoszyn, Częstochowa i Olkusz. Zabrał ze sobą tylko plecak, rybę i mnóstwo intencji. Wierny charyzmatowi św. Franciszka z Asyżu wszystko powierzył Bogu i łasce dobrych ludzi, których spotka w czasie podróży (w trakcie drogi nie ma zapewnionych noclegów ani wyżywienia).

Rycerski spływ

W sobotę 20 sierpnia 2016 roku w Rejonie 13, Rady Rycerzy Kolumba z Częstochowy wraz z Radą 16031 z Działoszyna zorganizowały Spotkanie Integracyjne Rodzin na łonie natury.

Rozpoczęliśmy 1,5-godzinnym spływem kajakowym po rzece Warcie od Działoszyna do Bobrownik. W Bobrownikach uczestniczyliśmy w Mszy Św. odprawionej dla nas i naszych rodzin przez Kapelana Rady z Działoszyna - ks. Kan. Jana Skibińskiego. Po Mszy uczestniczyliśmy w pikniku przygotowanym przez tych, którzy nie brali udziału w spływie. Było dużo radości, śpiewu, gry, zabaw, a żołądki nasze napełnione zostały potrawami z grilla, wspaniałymi wypiekami przygotowanymi przez braci z Działoszyna i ich małżonki. Jednym słowem pełna integracja, było coś dla ciała, oraz dla ducha. Pogoda wspaniale dopisała. Wróciliśmy w godzinach wieczornych do naszych domów radośni z nadzieją, że spotkania takie będą kontynuowane.

Stanisław Dziwiński

 

20-lecie POAK

 Jubileusz 20-lecia Parafialnego Oddziału Akcji Katolickie w Działoszynie

 Akcja Katolicka obchodzi 24 listopada 2016 roku 20 rocznicę jej odrodzenia się przy Parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie. Z tej też okazji 23 października br. została odprawiona uroczysta msza św. koncelebrowana przez ks. kan. Jana Skibińskiego obecnego proboszcza Parafii, oraz Diecezjalnego Asystenta Kościelnego Archidiecezji Częstochowskiej  ks. mgr Jacka Michalewskiego, który wygłosił kazanie. Oprawę liturgiczną Mszy św. prowadzili członkowie Akcji Katolickiej. W jubileuszu uczestniczyli również prezesi i członkowie POAK z regionu wieluńskiego wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi, zaproszeni goście oraz Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn Pan Rafał Drab i jego za-ca Pani Mariola Paśnik.                                                                                      

 Przed zakończeniem liturgii ks. Jacek Michalewski oraz Prezes DIAK  dr Artur Dąbrowski wręczyli medale im. Biskupa Teodora Kubiny byłemu Asystentowi POAK ks. kan. Stanisławowi Kosowskiemu, byłej Prezes Pani Marii Teresie Szczerkowskiej oraz obecnej Prezes Pani mgr Małgorzacie Frańczak.

 Program jubileuszu obejmował również spotkanie wspólnotowe. Spotkanie poprowadziła Prezes POAK, Pani Małgorzata Frańczak i ks. Proboszcz. W czasie spotkania były podziękowania dla osób wspierających działalność Akcji Katolickiej przy naszej Parafii. Pani Prezes przedstawiła relację z działalności POAK w Działoszynie. Złożyła podziękowania ks. Janowi Skibińskiemu za wspaniałą współpracę, opiekę i formację Oddziału w duchu charyzmatu Akcji Katolickiej. Pani Prezes podziękowała członkom ze swojego Oddziału za dotychczasową pracę i wyraziła nadzieję, że Akcja Katolicka będzie się rozwijać i przynosić dobre owoce.

 Ks. Proboszcz  podziękował POAK m.in. za ich współpracę oraz za wrażliwość na potrzeby wspólnoty parafialnej i ich zaradzaniu. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

                                                                                                

 

 

Szopka 2016-2017

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

niedziela,
20 czerwca 2021

(171. dzień roku)

Święta

Niedziela, XII Tydzień zwykły
Rok B, I
Dwunasta Niedziela zwykła