Menu

Link do Grobonet

Licznik

Liczba wyświetleń:
9636451

Cmentarny savoir-vivre. O czym warto pamiętać?

 

Im bliżej do tradycyjnego odwiedzania grobów bliskich, tym częściej pojawiają się pytania o właściwe zachowanie na cmentarzu. Odpowiadamy na kilka z nich.

Czy na cmentarzu można rozmawiać?
Można – oczywiście o ile nie przeszkadzamy tym innym osobom. Cmentarz nie jest miejscem na głośne dialogi i krzyki (także przez telefon), ale trudno uniknąć rozmów, gdy zdarzy się, że przy grobie kogoś bliskiego spotkamy dawno nie widzianych członków naszej rodziny. Nie ma więc zakazu rozmów, ale warto mieć na uwadze, że ktoś obok być może potrzebuje skupić się na modlitwie w ciszy.

Czy na cmentarzu można się śmiać?
Jeśli trzeba – zróbmy to możliwie dyskretnie, by nie przeszkadzać innym osobom. Dla wielu osób wizyta na cmentarzu wiąże się z trudnymi przeżyciami i emocjami. Odwiedzamy groby bliskich z nadzieją na spotkanie w niebie, ale wciąż po ludzku mamy prawo do smutku i tęsknoty. 

Czy na cmentarzu można słuchać muzyki?
Właściwie można – ale w jakim celu? Niejednokrotnie spotykamy w pierwszych dniach listopada całe zespoły, grające na cmentarzach nastrojową muzykę. Jeśli trudno nam przeżyć wizytę na cmentarzu w zupełnej ciszy, może warto sięgnąć po różaniec i idąc od grobu do grobu modlić się za zmarłych.

Czy na cmentarzu można jeść?
Nawet jeśli – to raczej nie wypada. Oczywiście nie pomagają w tym tak licznie rozstawione przy wejściach stoiska z popcornem, obwarzankami i watą cukrową. Jeśli wiemy, że wizyta na cmentarzu będzie długa, warto wcześniej zjeść pożywny posiłek, a po smakołyki sięgnąć dopiero po wyjściu. Dobrze jest natomiast mieć przy sobie wodę. Nierzadko przejście przez cmentarz zajmuje nieco czasu, warto więc zadbać z rozwagą o siebie, a zwłaszcza o osoby starsze i dzieci, dla których takie wyjście może być naprawdę wymagające.

Czy na cmentarzu można palić papierosy?
Nie można. Podobnie jak w innych miejscach publicznych, także na cmentarzu obowiązuje całkowity zakaz palenia oraz spożywania alkoholu. Co ciekawe, za złamanie tego zakazu można dostać mandat.

Czy na cmentarzu trzeba zdjąć czapkę?
Cmentarze uważane są za miejsce kultu. Stąd wskazane jest, by wchodząc na cmentarz, mężczyźni zdjęli czapkę, podobnie jak robią to w kościele. Nie można jednak wymagać, by w chłodny czy deszczowy dzień spędzali z odkrytą głową na zewnątrz kilkadziesiąt minut. W takiej sytuacji mężczyźni powinni zdjąć czapkę przynajmniej na czas modlitwy przy grobie.

Czy na cmentarz trzeba się ubrać na czarno?
Absolutnie nie. Nawet ubieranie się na czarno na pogrzeby jest głównie kwestią tradycji i etykiety, niż dosłownego nakazu. Jak ubrać się na cmentarz? Najlepiej adekwatnie do pogody i oczywiście z szacunkiem do miejsca – również tak, by nie skupiać na sobie przesadnej uwagi innych osób. Cmentarz to nie wybieg na rewię mody, ale nie jest powiedziane, że powinniśmy zakładać tylko czarne lub granatowe stroje. Czarny może być też dres i sukienka ledwo zakrywająca pośladki – ale czy to są ubrania na wyjście na cmentarz, to raczej wątpliwa kwestia.

Czy na cmentarz można zabrać psa?
Kwestia ta nie podlega oczywiście dyskusji w przypadku psów przewodników i psów asystujących. Na to pytanie warto poszukać odpowiedzi w regulaminie nekropolii, którą chcemy odwiedzić i uszanować panujące tam reguły. Jednocześnie w przypadku cmentarzy komunalnych gmina musi brać pod uwagę obowiązujące przepisy prawa, a należy do nich prawo do korzystania z przestrzeni publicznej. Dotyczy ono także właścicieli psów, którzy nie mogą być dyskryminowani w korzystaniu z tego typu miejsc – w tym przypadku ze względu na posiadanie czworonoga. Warto więc zadać sobie pytania, czy zabranie psa jest konieczne, czy na pewno nie będzie on przeszkadzał innym osobom? Oczywiście tak jak wszędzie właścicieli psów obowiązuje nakaz utrzymania czystości po swoich pupilach. 

Czy przy każdym grobie trzeba robić znak krzyża na początek i koniec modlitwy?
Modlitwa na cmentarzu nie jest określona sztywnymi zasadami. Każdy może odmówić modlitwę po cichu jak i głośno, sam lub z rodziną. Nie jest także powiedziane, że za każdym razem trzeba robić znak krzyża, bo jeśli go zabraknie, modlitwa będzie nieważna. Oczywiście nie ma także zakazu, aby w ten sposób rozpoczynać i kończyć modlitwę. Będzie to zawsze sygnał dla osób stojących obok, że właśnie się modlimy oraz świadectwo wiary.

Do której godziny można odwiedzać cmentarz?
Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta, bo każdy cmentarz ma swoje godziny otwarcia. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nierzadko godziny te uzależnione są od pory roku. Zazwyczaj jednak w pierwszych dniach listopada, gdy odwiedzających groby jest znacznie więcej, cmentarze otwarte są do późnych godzin wieczornych.

 

 

 

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

wtorek,
19 marca 2024

(79. dzień roku)

Święta

Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny