Menu

Link do Grobonet

Licznik

Liczba wyświetleń:
7180715

Zaprzysiężenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej

 

My, powołani na członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej, przyrzekamy wobec Boga, że powierzoną nam funkcję będziemy wykonywali według najlepszej naszej woli, zgodnie z sumieniemi z przepisami prawa kościelnego. W szczególności przyrzekamy, że w miarę sił i z poczuciem odpowiedzialności będziemy wspomagali proboszcza w działalności duszpasterskiej, mając na względzie tylko chwałę Bożą i dobro Kościoła. Tak nam dopomóż Bóg! Amen”.

Takimi słowami, wypowiedzianymi w niedzielę 16 grudnia na sumie,członkowie PRD rozpoczęli działaność. Życzymy im owocnej pracy.

 


 

 

I Dekanalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

 

Iluż w ciągu tych sześciu wieków przeszło przez Jasnogórskie Sanktuarium pielgrzymów? Iluż tutaj się nawróciło przechodząc od złego do dobrego użycia swojej wolności? Iluż odzyskało prawdziwą godność przybranych Synów Bożych? Jak wiele mogłaby o tym powiedzieć „kaplica” jasnogórskiego obrazu?”

Jan Paweł II

 

 

            Tegoroczna pielgrzymka przed oblicze Matki Bożej stała się niezwykłym wydarzeniem, albowiem była to pierwsza Dekanalna Pielgrzymka Działoszyńska na Jasną Górę. Jej hasło przewodnie brzmiało: „Kościół naszym domem”. Jak co roku, pątnicy, wyruszyli 24 sierpnia br. Pierwszy, swego rodzaju postój, odbył się na Górce Przeprośnej w Raciszynie, gdzie w tamtejszej kaplicy, około godziny 630 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Działoszynie, ks. dziekan Jan Skibiński. Około 700, wierni, w liczbie ponad 500-set osób, ruszyli w kierunku Częstochowy. Aby zachować bezpieczeństwo w trakcie marszu, utworzono dwie grupy.

            Cała pielgrzymka składała się z wiernych z parafii: bł. Michała Kozala w Działoszynie, św. Marii Magdaleny w Działoszynie, św. Marka Ewangelisty w Kolonii Lisowice, św. Zofii Wdowy w Krzeczowie, św. Andrzeja Boboli w Lipniku, św. Jana Ewangelisty i Apostoła w Raciszynie, św. Marcina BW w Siemkowicach, Wszystkich Świętych w Szczytach oraz Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trębaczewie.

            Tuż po wymarszu zaczęły rozbrzmiewać pieśni. Dało się zauważyć, iż utworzyła się swoista grupa muzyczna, która niestrudzenie zagrzewała wszystkich do marszu śpiewając piosenki religijne. Podobnie jak w roku ubiegłym, pątników zagrzewał ks. Stanisław Śleziak, który wyraźnie wyróżniał się na tle swoich kolegów księży. Wszędzie było go pełno J Atmosfera w trakcie pielgrzymki była niezwykle rodzinna, a przez to ciepła i serdeczna. Zdawać by się mogło, że to właśnie wspólne śpiewanie i modlitwy jednoczyły zupełnie obcych sobie ludzi. Wspólny trud zbliżał wszystkich dookoła. Pątnicy dzielnie brnęli do przodu, choć słońce starało się utrudnić marsz. Wierni jednak widzieli wyraźny cel swojej podróży - spotkanie z Matką Jezusa. Każdy z pielgrzymów niósł w swoim sercu prośbę, podziękowanie albo zwykłą chęć rozmowy z Maryją. W końcu, część pątników w zeszłym roku rzekła: „do zobaczenia za rok, Matko!”. Pomimo wielu kontuzji, które dotykały niestrudzonych piechurów, około godziny 1815 pielgrzymi dotarli do Częstochowy, gdzie prowadzeni byli przez Orkiestrę Dętą. Jakiś kwadrans później byli witani przed szczytem Jasnej Góry. Zwieńczeniem trudu i znoju była modlitwa w kaplicy cudownego obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Patrząc na twarze pielgrzymów, nie było już widać zmęczenia, ale radość - radość spotkania z Maryją. Przyglądając się dokładniej można było dostrzec coś jeszcze - łzy, spływające po policzkach wielu osób. Można się jedynie domyślać, co w ten sposób chcieli Ci ludzie przekazać Matce Boga.

            Kolejnego dnia, 25 sierpnia o godzinie 1000 została odprawiona Msza święta dla pielgrzymów z dekanatu działoszyńskiego. Homilia była niezwykle piękna i głęboka, dająca do myślenia. Należy mieć nadzieję, że słowa, które na niej padły wydadzą piękny plon. Następnie, odbyła się Droga Krzyżowa. Idąc za cierpiącym Jezusem, każdy z pielgrzymów mógł powierzyć Bogu i Maryi swoje troski i kłopoty, problemy i smutki. W trakcie Drogi Krzyżowej, na twarzach uczestników, widać było zadumę i głębokie pogrążenie w myślach.

            Obchody głównej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, odbyły się 26 sierpnia. Rozpoczęte zostały Mszą świętą o koło godziny 1100. Pomimo bardzo brzydkiej pogody, zgromadziła się bardzo duża liczba wiernych. Msza była podniosła i uroczysta. Każde, padające na niej słowo dawało do myślenia, pozwalało umocnić swoją wiarę, a zagubionym odnaleźć Boga. Homilia napawała optymizmem i nadzieją na przyszłość. Słowa w niej zawarte wyraźnie dawały do zrozumienia, że Matka Boga zawsze przy nas będzie czuwać. Udział w Mszy świętej był zapewne niezwykłym przeżyciem dla każdego pielgrzyma z dekanatu działoszyńskiego.

            Pożegnanie z Maryją nastąpiło w trakcie Mszy świętej 27 sierpnia około godziny 630, a pół godziny później wymarsz do domu. Choć wiele osób smucił fakt opuszczenia Jasnej Góry, pamiętać należy, że działoszyńscy pielgrzymi wrócą tam znowu- za rok: „I Ty, Matko Boża nie smuć się, wrócimy!”.

Do Działoszyna, pielgrzymi przybyli około 1800. Również w drodze powrotnej rozbrzmiewały modlitwy i piosenki, a wszystko w podzięce za wsparcie Maryi w tej trudnej wędrówce. Przy końcu podróży, na pątników czekały rodziny z kwiatami, które zostały złożone na ołtarzach w kościołach parafialnych. Pątników powitał ks. dziekan Jan Skibiński. Wszyscy byli niezwykle zmęczeni, ale szczęśliwi, że po raz kolejny podołali i dotrzymali obietnicy odwiedzenia Najświętszej Panienki.

 

Katarzyna Cieśla        

 


 

Pielgrzymi na Jasnej Górze

Pod hasłem „Wypełniamy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego” i na modlitwie o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego upływają tegoroczne uroczystości ku czci Matki Bożej na Jasnej Górze. Główna suma odpustowa z udziałem episkopatu Polski zgromadziła ponad 80 tys. pielgrzymów.

Poświęcona została nowa tablica z tekstem Ślubów, których autorem jest Prymas Tysiąclecia. Wotywną tablicę umieszczoną przed wejściem do Kaplicy ofiarował Instytut Prymasa Wyszyńskiego w 70. rocznicę swego powstania. Przeor Jasnej Góry nazwał tekst Ślubów „polskim rachunkiem sumienia”. „Ta tablica jest podpowiedzią, co czynić nam trzeba, gdy w nas samych i wokół nas coraz więcej bałaganu i niepokoju. Śluby Narodu są przełożeniem Ewangelii na język i czasy współczesne” – powiedział o. Roman Majewski przeor Jasnej Góry.

Z kolei metropolita częstochowski w kazaniu przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, który podkreślał, że w Ślubach nie chodzi o jeszcze jeden piękny tekst, ale o życie Boże w narodzie. „Stoimy więc na progu wielkiej pracy – mówił abp Wacław Depo. – Zaczynamy tę pracę od dziś. Zaczynamy ją w sobie. Odczytujmy więc dobrze i kończmy w sobie”.

Podczas Mszy Śluby Narodu zostały nie tylko ponowione, ale ich tekst został ubogacony przez nowe prośby i wezwania: „Zawierzamy Ci także wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji. Wyproś nam, aby stało się ono ważnym wkładem w dzieło zbliżania tych Kościołów i pojednania narodów”. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk prosił także, aby „Papież Benedykt XVI mógł przyjechać do naszej ojczyzny zgodnie z zaproszeniem skierowanym przez Konferencję Episkopatu Polski i władze państwowe”.

Na odpust do Sanktuarium przyszło ponad 35 tys. pieszych pielgrzymów, to aż o 4 tysiące więcej niż przed rokiem. Wśród pielgrzymów było ponad 150 naszych parafian, którzy przyszli pieszo w I Dekanalnej Pielgrzymce na Jasną Górę oraz przyjechali autokarem na imieniny Matki Bożej Częstochowskiej.

 


 

Działoszyn: Kościół Marii Magdaleny zmienia się z zewnątrz

Rozpoczął się remont elewacji kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Inwestycja stała się możliwa dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, ale pozyskane pieniądze nie wystarczą na odnowienie całej świątyni. Proboszcz liczy na wsparcie gminy i darczyńców.

 

Parafia dostała od władz województwa 73 tys. zł. Wniosek przygotowali pracownicy pajęczańskiego starostwa. Starano się o niecałe 98 tys. zł, ale nikt nie narzeka, bo to i tak pokaźny zastrzyk gotówki. Ks. Jan Skibiński szacuje, że z dotacji uda się sfinansować około jedną trzecią zaplanowanych prac.

- Całość chcielibyśmy zakończyć do końca października - mówi proboszcz.

Odnowa elewacji to kolejny etap remontów w kościele. Z okazji 600-lecia parafii przeprowadzono szereg istotnych prac wewnątrz świątyni.

Dotacje z Urzędu Marszałkowskiego otrzymały też parafia św. Filipa i Jakuba Ap. Skomlinie (105 tys. zł na kolejny etap konserwacji polichromii) oraz wieluńscy Franciszkanie (80 tys. zł na kontynuację remontu więźby dachowej).

  Zbyszek Rybczyński

 

 


 

RYCERZE KOLUMBA GOŚĆMI W SEMINARIUM SOSNOWIECKIM

W dniu 30 czerwca Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie gościło 130 braci Zakonu Rycerzy Kolumba z całej Polski. Rycerze spotkali się po raz pierwszy tak licznie na terenie naszej diecezji, aby awansować na wyższe stopnie rycerskie swoich członków.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa Grzegorza Kaszaka. W wygłoszonym Słowie Bożym podkreślona została rola zakonu Rycerzy Kolumba jak świeckich świadków wiary katolickiej, obrońców kościoła i wyrazicieli wartości patriotycznych. Eucharystię sprawowali ponadto: ksiądz prałat Filip Krauze – kapelan rady 15117 z Gdańska, ksiądz Jarosław Wolski - kapelan rady 15523 z Czeladzi, ks. Jan Skibiński z parafii Marii Magdaleny z Działoszyna, ks. Andrzej Wołpiuk - kapelan rady 14428 Z Bielska Białej, ks. Sebastian Nowicki kapelan rady 14000 z Krakowa.

Po nabożeństwie w obecności Delegata Stanowego brata Krzysztofa Orzechowskiego odbyły się ceremonie nadania II i III stopnia rycerskiego zasłużonym braciom z różnych rejonów kraju. W przerwie pomiędzy uroczystościami, goście podjęci zostali obiadem przez księdza rektora Mariusza Trąbę, któremu należą się szczególne podziękowania za smaczny tradycyjny polski obiad i niewyczerpalne źródło napojów chłodzących - temperatura na zewnątrz sięgała 35 stopni. Podziękowania należą się też klerykom II roku, którzy mimo rozpoczętych wakacji poświecili swój wolny czas i służyli pomocą.

Członkami Rycerzy Kolumba mogą być jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską. Wymóg bycia praktykującym katolikiem oznacza, że dany mężczyzna akceptuje Urząd Nauczycielski Kościoła Katolickiego w sprawach wiary i moralności, dąży do życia zgodnego z przykazaniami Kościoła Katolickiego, a także może przystępować do Sakramentów Świętych. Rycerze Kolumba skupiają się w ramach tzw. rad lokalnych działających przy parafiach.

 

Artykuł ukazał się na stronie internetowej diecezji sosnowieckiej

 


 

Działoszyn: trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadalupe

W ramach ogólnopolskiej peregrynacji wśród Rad Rycerzy Kolumba kopia obrazu Matki Bożej z Guadalupe w dniach 2-8 czerwca nawiedza parafię pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie. – W naszej parafii właśnie zawiązuje się Rada Rycerzy Kolumba – mówi „Niedziela” ks. Jan Skibiński proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

We wspólnej modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe uczestniczą ruchy, bractwa i stowarzyszenia katolickie m. in. Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Rycerze Kolumba, Służba Liturgiczna Ołtarza. W czuwaniach modlitewnych biorą również udział: członkowie Klubu AA, Wolontariatu oraz uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 1.

 

7 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała, kopia obrazu Matki Bożej z Guadalupe będzie niesiona w procesji Bożego Ciała, a po jej zakończeniu zostanie przewieziona do Bobrownik.

 

- Mam nadzieję, że ta peregrynacja pogłębi duchowość maryjną naszych parafian i rodzin. Musimy również pamiętać, że nie każdego jest stać na to, by jechać do Gudalupe, by tam modlić się przed obrazem Matki Bożej- mówi w rozmowie z „Niedzielą” ks. Jan Skibiński.

 

Rycerze Kolumba powstali 2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, księdza Michaela McGivneya,  mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ponad 12 000 rad i ponad 1.8 miliona członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce.

Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce w roku 2006. Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba, na posiedzeniu w dniach 4-6 lutego 2011 r., podjęła decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową. Pierwsza konwencja stanowa, gdzie ukonstytuowała się Rada Stanowa oraz wybrano Delegata Stanowego, odbyła się w dniach 20-22 maja 2011 roku w Częstochowie, natomiast uroczyste wprowadzenie na urząd w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach w dniu 25 czerwca 2011 roku.

Objawienie Matki Bożej w Guadalupe na wzgórzu Tepeyac w  XVI wieku ubogiemu Indianinowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin przyczyniło się do chrystianizacji Ameryki Łacińskiej.

 

Artykuł ks. Mariusza Frukacza ukazał się na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej

 


 

Trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadalupe

Trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Obecnie obraz jest w parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie, gdzie zawiązuje się Rada Rycerzy Kolumba. We wspólnej modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe uczestniczą ruchy, bractwa i stowarzyszenia katolickie m. in. Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Rycerze Kolumba, Służba Liturgiczna Ołtarza. W czuwaniach modlitewnych biorą również udział: członkowie Klubu AA, Wolontariatu oraz uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 1. 7 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała, kopia obrazu Matki Bożej z Guadalupe będzie niesiona w procesji Bożego Ciała, a po jej zakończeniu zostanie przewieziona do Bobrownik. - Mam nadzieję, że ta peregrynacja pogłębi duchowość maryjną naszych parafian i rodzin. Musimy również pamiętać, że nie każdego jest stać na to, by jechać do Guadalupe, by tam modlić się przed obrazem Matki Bożej- mówi w rozmowie z KAI proboszcz, ks. Jan Skibiński. Rycerze Kolumba powstali 2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ponad 12 tys. rad i ponad 1,8 miliona członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce. Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce w roku 2006. Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba, na posiedzeniu w dniach 4-6 lutego 2011 r., podjęła decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową. Pierwsza konwencja stanowa, gdzie ukonstytuowała się Rada Stanowa oraz wybrano Delegata Stanowego, odbyła się w dniach 20-22 maja 2011 roku w Częstochowie, natomiast uroczyste wprowadzenie na urząd w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach w dniu 25 czerwca 2011 roku. Objawienie Matki Bożej w Guadalupe na wzgórzu Tepeyac w XVI wieku ubogiemu Indianinowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin przyczyniło się do chrystianizacji Ameryki Łacińskiej.


 

Matka Boża z Guadalupe

Nabożeństwo Fatimskie

Kilkadziesiąt osób przybyło na wznowienie tegorocznych nabożeństw fatimskich do naszego kościoła. Odbyły się one w 95. rocznicę objawień maryjnych. Tegoroczne obchody pod hasłem „Chcę widzieć inaczej …”, odprawił ks. Proboszcz Jan Skibiński. W modlitwie różańcowej polecano różne intencje, m.in. proszono o pokój na świecie, o obfite owoce XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej, o powołania kapłańskie i zakonne a także o jak najlepsze przyjęcie kopii Obrazu Matki Bożej z Guadelupe w naszej parafii. Na zakończenie nabożeństwa ks. Proboszcz podziękował wszystkim za udział, modlitwę i radość mimo padającego deszczu.

 Główne uroczystości tego dnia odbywały się w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Miasto  przeżywało niespotykane oblężenie. Zanotowano w tym roku znaczny wzrost liczby pielgrzymów, która przekroczyła 300 tysięcy. Administrator sanktuarium, podkreślił, że liczba przybywających była większa nawet od tej, którą zarejestrowano w czasie wizyty Benedykta XVI dwa lata temu. Tłumy wiernych zaskoczyły obsługę sanktuarium. W czasie tegorocznych uroczystości zarejestrowano 90 grup pieszych zarówno z Portugalii, jak i z 22. innych krajów, także z Polski

 


 

Życzenia imieninowe dla ks. Stanisława

Drogi księże Stanisławie,W imieniu całego wolontariatu, z okazji Twoich imienin oraz pierwszej rocznicy święceń kapłańskich życzymy Ci życia, które będzie cudownym darem Bożym dla całego Kościoła, pogody ducha, wiele radości każdego dnia, aby uśmiech często gościł na Twej twarzy oraz aby Twoja praca przynosiła obfite owoce.Rok temu odpowiedziałeś Bogu "tak" na Jego słowa : ,,Pójdź za mną''. Razem z Tobą dziękujemy za ten rok pełny radości, trudu, doświadczeń i zmagań.Chcemy również podziękować za Twoją dobroć, życzliwość i pomysłowość, za to jak poszerzasz naszą wiedzę i wiarę.Do życzeń dołączamy naszą modlitwę.Szczęść Boże! (życzenia wolontariatu).                                                                                                                                                                                         

 

Księże Stanisławie: W dniu Twoich imienin, a także z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy przyjęcie Święceń Kapłańskich, razem ze wszystkimi tutaj zgromadzonymi chcemy złożyć Ci najlepsze życzenia. Przede wszystkim Bożej radości, aby towarzyszyła Ci w każdym dniu kapłańskiej posługi oraz wielu życzliwych serc ludzkich, gotowych przyjść Ci z pomocą w głoszeniu Dobrej Nowiny. Zostałeś z ludu wzięty i do ludu jesteś posłany. U progu Twojej kapłańskiej drogi życzymy Ci życia, które będzie cudownym darem Bożym dla Całego Kościoła. Byś przez całe swoje życie podążał z ufnością i nadzieją za Panem. Wszystko co robisz czyń z młodzieńczą pasją. Ciesz się światem i spotykanymi ludźmi, a Twoje serce niech napełnia miłość, którą podzielisz się z potrzebującymi. Pielęgnuj w sobie uśmiech, nie zatrać w sobie poczucia humoru. Staraj się słuchać bardziej Boga niż ludzi. Modlimy się dzisiaj by Bóg błogosławił Cię oraz obdarzał nieustannie Swoją łaską i pokojem. Niech przedłuża lata Twojego życia i pozwoli jak najowocniej dalej służyć w budowaniu Królestwa Bożego na ziemi. Niech wspiera Cię Maryja - Matka wszystkich kapłanów i Twój patron św. Stanisław. Do życzeń dołączamy naszą modlitwę. Szczęść Boże.      

 

Na zdjęciu ministranci składają życzenia.

 


 

Konwencja stanowa Rycerzy Kolumba

W Turnie w dniach 20-22 kwietnia, w Centrum Edukacjyjno-Rekolekcyjnym diecezji Radomskiej "Emaus"  odbyła się II Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce.

Mszy św. na rozpoczęcie przewodniczył Ks. Infułat Stanisław Pindera, który wezwał Rycerzy Kolumba do jedności i wierności Chrystusowi. Przestrzegł Rycerzy przed realizacją osobistych ambicji, stawiania ich ponad dobrem Zakonu i brakiem miłosierdzia i jedności w duchu Eucharystii.

Po Mszy św. odbyła się wspólna kolacja rycerska oraz spotkania komitetów. Odbyło się również spotkanie 22 kapelanów rad Rycerzy Kolumba pod przewodnictwem Kapelana Stanowego Pomocniczego Ks. Tomasza Kraja. Uczestniczył w tym spotkaniu także ks. Jan Skibiński.

W dniu 21 kwietnia odbyły się sesje robocze II Polskiej Rady Stanowej. Funkcjonariusze rady stanowej przedstawili raport z działania Zakonu w ostatnim roku. Zostali wybrani nowi funkcjonariusze stanowi. Na zakończenie delegaci i zaproszeni goście wzięli udział w Eucharystii której przewodniczył Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz w koncelebrze z Biskupem Ordynariuszem Radomskim Henrykiem Tomasikiem oraz z kapelanami Rad. W homilii skierowanej do rycerzy Ks. Kardynał przypomniał rycerzom potrzebę silnego oparcia się na Chrystusie oraz dawania przykładu swojej głębokiej wiary świadectwem swojego zachowania.

Po Eucharystii rycerze i dostojni goście wraz z Jego Eminencją Kardynałem zasiedli do wspólnej uczty. Ks. Kardynał złożył na ręce Delegata Stanowego życzenia dalszego owocnego rozwoju Rycerzy Kolumba.

 


 

 

Niedziela Palmowa. Młodzież w Częstochowie

Zmieniajcie sposób życia, zmieniajcie sposób myślenia. Z Chrystusem przechodźcie przez życie - zaapelował metropolita częstochowski abp Wacław Depo do młodzieżyuczestniczącej 1 kwietnia w Częstochowie w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży.Miłość Boga jest siłą i fundamentem naszego życia. Idźcie z Jezusem, byście nie bali się świata, ani życia”- apelował metropolita częstochowski do młodzieży zgromadzonej na placu przed archikatedrą Świętej Rodziny.

Następnie, po poświęceniu palm i procesji, abp Depo przewodniczył Mszy św. w archikatedrze pw. Świętej Rodziny z udziałem blisko 4 tys. młodychludziprzygotowujących się do sakramentu bierzmowania oraz młodych zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich przybyłych z całej archidiecezji.

 W homilii abp Depo przypomniał, że Kościół jest domem młodych ludzi – Jesteście w domu. To miejsce Boga i ludzi jest waszą własnością, tak jak każdy z was należy do Boga- mówił abp Depo. „Dzisiaj temat bogactwa Kościoła jest odmieniany przez wszystkie przypadki. To wy jesteście bogactwem Kościoła. Każdy z was jest kimś w oczach Boga”- kontynuował abp Depo. Metropolita częstochowski zachęcił młodych ludzi, by otwarli się na Chrystusa – Otwórzcie wasze serca i umysły na Chrystusa. Niech Chrystus ma prawo mówienia do was w głębi waszego sumienia i serca. dzisiaj odwołuję się do tak drogiej wam wolności. Kto pozwala Chrystusowi wejść w głąb własnego życia niczego nie traci.- mówił abp Depo. „Chrystus nie odbiera wam niczego, co jest piękne w was. Ona daje siebie.”- podkreślił metropolita częstochowski. Abp Depo przypominając słowa Benedykta XVI zaapelował do młodych, by „dzielili się radością spotkania z Chrystusem”- Pozwólcie Chrystusowi, aby was zaskoczył- apelował abp Depo. Metropolita częstochowski zwrócił się do młodzieży archidiecezji częstochowskiej, by „nie bała się przyjąć wymagań miłości”- Bójcie się natomiast takich programów, które są obliczone na łatwość i przyjemność. Tylko od Boga pochodzi prawda i prawdziwa wolność. Bez odniesienia do Boga świat zginie- mówił metropolita częstochowski. „Bądźmy ludźmi radości i nadziei pokładanej w Chrystusie.”- zachęcił młodych abp Depo. Podczas Eucharystii delegacje młodych z wielu parafii archidiecezji częstochowskiej złożyły na ręce arcybiskupa podania z prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania, uzasadniając je pragnieniem dojrzałego włączenia się we wspólnotę Kościoła. „Radujcie się zawsze w Panu”- pod takim hasłem odbywały się  1 kwietnia, w Niedzielę Palmową XXVII Światowe Dni Młodych w archidiecezji częstochowskiej. Na program obchodów złożyły się m.in. dwa koncerty muzyki chrześcijańskiej, w tym muzyki gospel, świadectwa młodych oraz tzw. „Giełda Powołań”, podczas której młodzież mogła porozmawiać z zakonnicami i zakonnikami różnych zgromadzeń.

ks. M. Frukacz

 


 

 

ks. dr Łukasz Laskowski

 

            PROGRAM REKOLEKCJI

            WIELKOPOSTNYCH  AD 2012

           w parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie

 

25 marca – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

godz.      9:00                  - Msza św. z nauką dla młodzieży i dorosłych

godz.      10:15                - Msza św. z nauką ogólną w Bobrownikach

godz.      11:30                - Msza św. z nauką dla dzieci i dorosłych

godz.      15:30                - Msza św. z nauką w DPS w Bobrownikach

godz.      16:30                - Gorzkie Żale

godz.      17:00               - Msza św. z nauką ogólną

 

26 marca – PONIEDZIAŁEK

 

godz.      9:00                 - Msza św. z nauką dla młodzieży

godz.      11:00               - Msza św. z nauką dla dzieci

godz.      14:00                - Msza św. z nauką ogólną w Bobrownikach

godz.      15:00              - Msza św. z nauką w DPS w Bobrownikach

godz.      16:30                - Msza św. z nauką dla dorosłych

godz.      18:00                - Msza św. z nauką dla dorosłych

 

27 marca – WTOREK

Dzień spowiedzi

 

godz.      8:30                 - Spowiedź młodzieży

godz.      9:00                 - Msza św. z nauką dla młodzieży

godz.      10:30               - Spowiedź dla dzieci i dorosłych

godz.      11:00               - Msza św. dla dzieci

godz.      14:00              - Spowiedź i Msza św. w Bobrownikach

godz.      15:00                - Spowiedź i Msza św. w DPS w Bobrownikach

godz.      15:45                - Spowiedź dla wszystkich

godz.      16:30                - Msza św. z nauką dla dorosłych

godz.      17:30                - Spowiedź dla wszystkich

godz.      18:00               - Msza św. z nauką dla dorosłych

 

28 marca – ŚRODA

Zakończenie rekolekcji

 

godz.      9:00                 - Msza św. z nauką dla młodzieży

godz.      11:00               - Msza św. z nauką dla dzieci

godz.      14:00                - Msza św. z nauką ogólną w Bobrownikach

godz.      16:00                - Msza św. z nauką dla dorosłych

godz.      18:00                - Msza św. z nauką dla dorosłych

 

Do udziału w Rekolekcjach zapraszają: ks. dr Łukasz Laskowski

oraz duszpasterze parafii św. Marii Magdaleny

 


 

Ks. Abp Wacław Depo w Działoszynie

22 marca 2012 r.,  po odprawieniu wszystkich nabożeńtw na plebani naszej parafii, nowy ks. Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski spotkał się z księżmi pracującymi i rezydującymi w dekanacie . Po modlitwie w kościele, ks. Proboszcz pełniący funkcje dziekana zaprezentował wszystkich księży. Po prezentacji ks. Abp krótko wprowadził w najbliższe plany pracy duszpasterskiej. Życzył wiele sukcesów  duszpasterskich i zapowiedział dalsze spotkania. Spotkanie odbywało się w miłej atmosferze. Zakończone je Apelem Jasnogórskim. Księża przyjęli pasterskie błogosławieństwo.

 


 

Homilia Ojca Św. Benedykta XVI - Środa Popielcowa, Rzym, 22.02.2012 r.

Czcigodni Bracia,Drodzy bracia i siostry!Wraz z tym dniem pokuty i postu - Środą Popielcową – rozpoczynamy nową drogę ku Świętom Zmartwychwstania Pańskiego: drogę Wielkiego Postu. Chciałbym pokrótce zastanowić się nad liturgicznym znakiem popiołu, znakiem materialnym, elementem natury, który staje się w liturgii symbolem świętym, bardzo ważnym tego dnia rozpoczynającego wielkopostne pielgrzymowanie. W dawnych czasach, w kulturze żydowskiej powszechny był zwyczaj posypywania głowy popiołem na znak pokuty, często w połączeniu z przyodziewaniem się w wór pokutny i najnędzniejsze szaty. Dla nas, chrześcijan natomiast jest to wyjątkowa chwila, która ma zresztą duże znaczenie obrzędowe i duchowe.Przede wszystkim popiół jest jednym z tych znaków materialnych, które wprowadzają kosmos w obręb liturgii. Najważniejszymi z nich są oczywiście te, które używane są w sakramentach: woda, olej, chleb i wino, które stają się prawdziwą i właściwą materią sakramentalną, narzędziem za pomocą którego przekazuje się łaskę Chrystusa docierającą aż do nas. W przypadku popiołu chodzi natomiast o znak niesakramentalny, ale mimo to związany z modlitwą i uświęceniem ludu chrześcijańskiego: w istocie przed indywidualnym nałożeniem popiołu na głowę, przewidziane jest specjalne błogosławieństwo popiołu – którego wkrótce dokonamy - z użyciem dwóch możliwych formuł. W pierwszej jest on nazywany „surowym symbolem”; w drugiej przywołuje się bezpośrednio błogosławieństwo i odwołuje się do tekstu z Księgi Rodzaju, który może również towarzyszyć gestowi nałożenia popiołu: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3,19).Zatrzymajmy się chwilę na tym fragmencie z Księgi Rodzaju. Wieńczy on wyrok wydany przez Boga po grzechu pierworodnym: Bóg przeklina węża, który sprawił, że mężczyzna i kobieta popadają w grzech, a następnie karze kobietę zapowiadając bóle porodu i nierówne relacje z mężem; na końcu karze mężczyznę, zapowiada, że będzie pracował w trudzie oraz przeklina ziemię: „Przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu” (Rdz 3, 17), z powodu twojego grzechu. Tak więc mężczyzna i kobieta nie są przeklęci bezpośrednio, tak jak przeklęty jest wąż, ale z powodu grzechu Adama, przeklęta jest ziemia, z której on powstał. Przeczytajmy raz jeszcze wspaniałą opowieść o stworzeniu człowieka z ziemi: „Wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą. A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił” (Rdz 2, 7-8).Tak więc znak popiołu odwołuje nas do wspaniałego obrazu stworzenia, w którym mowa jest o tym, że istota ludzka jest szczególną jednością materii i Bożego tchnienia, poprzez obraz prochu ziemi ukształtowanego przez Boga i ożywionego Jego oddechem tchniętym w nozdrza nowego stworzenia. Możemy zaobserwować, jak w opowiadaniu w Księdze Rodzaju symbol prochu poddawany jest negatywnej przemianie z powodu grzechu. Podczas gdy przed upadkiem ziemia jest potencjalnością całkowicie dobrą, nawodnioną źródłem wody (Rdz 2,6) i zdolną, dzięki Bogu, rodzić „wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące (Rdz 2,9), to po upadku, i w jego konsekwencji Bożym przekleństwie będzie ona rodzić „ciernie i osty” i to jedynie w zamian za „ból” i „pot z oblicza” udzieli człowiekowi swych owoców (por. Rdz 3,17 - 18). Proch ziemi nie przypomina już twórczego aktu Boga, całkowicie otwartego na życie, ale staje się oznaką nieuchronnego losu śmierci: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz!” (Rdz 3,19).W tekście biblijnym jest oczywiste, że ziemia dzieli los człowieka. Mówi na ten temat św. Jan Chryzostom w jednej ze swych homilii: „Zobacz, jak po jego nieposłuszeństwie wszystko zostaje jemu [człowiekowi] narzucone w sposób sprzeczny z jego poprzednim sposobem życia” (Homilie na Księgę Rodzaju 17, 9: PG 53 , 146). To przekleństwo ziemi ma dla człowieka funkcję leczniczą. „Opór” ziemi powinien jemu pomóc, by trzymał się w swoich ograniczeniach i uznał swoją naturę (por. tamże). Tak więc, w pięknej syntezie wyraża się inny starożytny komentarz: „Adam został stworzony czystym przez Boga, aby Mu służyć. Zostały mu udzielone wszystkie istoty stworzone, aby mu służyć. Był on przeznaczony, by być panem i królem wszystkich stworzeń. Ale kiedy dotarło do niego zło i rozmawiało z nim, przyjął je za pośrednictwem słuchu zewnętrznego. Potem przeniknęło do jego serca i zawładnęła całą jego istotą. Gdy został tak pochwycony, stworzenie, które mu pomagało i służyło, zostało pojmane wraz z nim” ( Pseudo-Makary, Homilie 11, 5: PG 34, 547).Przed chwilą mówiliśmy, cytując Chryzostoma, że przekleństwo ziemi posiada funkcję „leczącą”. Oznacza to, że zamiar Boga, który zawsze jest dobroczynny, jest głębszy niż Jego przekleństwo. Owo przekleństwo nie jest związane z Bogiem, lecz z grzechem. Jednakże Bóg nie może go nie nałożyć, bo szanuje wolność człowieka i jej konsekwencje, także negatywne. Tak więc, w obrębie kary i także w obrębie przekleństwa ziemi pozostaje dobra intencja, pochodząca od Boga. Kiedy mówi On do człowieka: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”, wraz ze słuszną karą pragnie również ogłosić drogę zbawienia, która wieść będzie właśnie przez ziemię, przez ów „proch”, owo „ciało”, które zostanie przejęte przez Słowo. To w tej zbawczej perspektywie słowo Księgi Rodzaju zostaje podjęte przez liturgię Środy Popielcowej: jako wezwanie do pokuty, pokory, aby uzmysławiać sobie swoją śmiertelną kondycję, ale aby nie kończyć w rozpaczy, ale aby przyjąć właśnie w tej naszej śmiertelności niewyobrażalną bliskość Boga, który, poza śmiercią otwiera przejście do zmartwychwstania, do wreszcie odnalezionego raju. W tym sensie kieruje nas tekst Orygenesa, który mówi: „Ciało zatem, które najpierw było ciałem ziemskim z ziemi, a potem wskutek śmierci rozpadło się i ponownie stało się prochem i ziemią (bo powiedziano: «Prochem jesteś i w proch się obrócisz»), powtórnie powstanie z ziemi i od tej chwili wedle zasług mieszkającej w nim duszy rozwijać się będzie w chwale «ciała duchowego»” (O zasadach, 3,6,5: Sch, 268, 248).„Zasługi duszy” o których mówi Orygenes, są niezbędne, ale znaczenie fundamentalne mają zasługi Chrystusa, skuteczność Jego tajemnicy paschalnej. Św. Paweł dał nam tego syntetyczną formułę w drugim czytaniu: „On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą” (2 Kor 5,21). Możliwość, abyśmy uzyskali Boże przebaczenie zależy zasadniczo od faktu, że sam Bóg, w osobie swego Syna, zechciał dzielić naszą kondycję, ale nie zepsucie grzechu. Ojciec wskrzesił Go mocą swego Ducha Świętego a Jezus, nowy Adam, stał się „duchem ożywiającym” (1 Kor 15, 45), pierwocinami nowego stworzenia. Ten sam Duch, który wskrzesił Jezusa z martwych, może przemienić nasze serca z serc kamiennych na serca z ciała (por. Ez 36, 26). Prosiliśmy o to niedawno słowami psalmu Miserere: „Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha. Nie odrzucaj mnie od swego oblicza i nie odbieraj mi świętego ducha swego” (Ps 50,12-13). Ten Bóg, który wypędził pierwszych rodziców z ogrodu Eden, posłał swego Syna na naszą ziemię zniszczoną przez grzech, nie oszczędził Go, abyśmy my, marnotrawne dzieci, mogli powrócić, skruszeni i odkupieni przez Jego miłosierdzie do naszej prawdziwej ojczyzny. Niech się tak stanie dla każdego z nas, dla wszystkich wierzących, dla każdego człowieka, który pokornie uznaje siebie za potrzebującego zbawienia. Amen.

 


 

 

Zimą w górach

W dniach 5-11 luty młodzież z naszej parafii pod opieką ks. Stanisława wyjechała na zimowisko w góry, a dokładnie do Murzasichla. 13-nasto osobowa grupa dołączyła do ekip z Kodręba, Kobiel Wielkich, Częstochowy i Zawiercia.

Program zimowiska był wypełniony co do godziny i każdy znalazł coś dla siebie.

Pierwszego dnia po przyjeździe na miejsce grupa wyruszyła na zwiedzanie Zakopanego, nie straszny był im mróz ani przebyte kilometry.

Wtorek młodzież spędziła na stoku. Część grupy dopiero zaczynała swoją przygodę z nartami inni natomiast zawodowo szusowali po białym puchu.

Następnego dnia już od rana w pensjonacie słychać było gwar, a wszystko za sprawą wyprawy górskiej na Słowację. Wędrówka do łatwych nie należała, ale widoki rozpościerające się z ponad 1300 m n.p.m był wart tego wysiłku. Wieczorem grupa udała się jeszcze na wieczór góralski do bacy, w trakcie którego poznali historię regionu, legendy i zwyczaje .

Kolejny dzień spędzili na stoku ciesząc się fantastyczną pogodą i świetnymi warunkami do szaleństw nie tylko na nartach, ale i łyżwach czy oponkach.

Młodzież uczestniczyła również we Mszy Świętej odprawionej przez księży opiekunów w Sanktuarium na Krzeptówkach.

W dniu wyjazdu jeszcze obowiązkowo zakup pamiątek i oczywiście oscypków na Krupówkach, a potem już tylko droga powrotna do domu.

Rozstaniom nie było końca i żal było się rozchodzić do domów, wiedząc, że od poniedziałku wszystkich czeka powrót do codziennych obowiązków i szkoły.

Agnieszka Rychlewska

 


 

 

Mini zimowisko 2012

Program zajęć  

Poniedziałek:godz. 9:30 – 13:00 podział na grupy (I-III i IV-VI)zajęcia w salkach na plebani spacer

Wtorek:godz. 8:30 – 15:30

wyjazd do Piotrkowa Trybunalskiego (kino, MC Donalds)

Środa:godz. 9:30 – 14:00

zabawy w grupach, konkursy, wyjście na Halę Sportową przy Gimnazjum Jana Pawła II

Czwartek:godz. 9:00 – 13:00

Msza święta, dyskoteka (bal karnawałowy), konkursy i zabawy

Piątek:godz. 9:30 – 13:00

spacer, zabawy i podsumowanie zimowisk

 


 

 

Pierwszy opłatek wolontariatu

Wśród nocnej ciszy...

Wyszukiwanie

Dzisiaj jest

wtorek,
15 czerwca 2021

(166. dzień roku)

Święta

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Rok B, I
Dzień Powszedni